Electronic Arts 55 milliardga sotilishi bo‘yicha kelishdi
Dunyodagi eng yirik o‘yin sanoati kompaniyalaridan biri bo‘lgan Electronic Arts (EA) 55 milliard dollarga sotilishi bo‘yicha kelishuvga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu shartnoma Saudiya Arabistoni davlat investitsiya fondi, Silver Lake va Affinity Partners tomonidan imzolandi. Affinity Partners AQShning sobiq prezidenti Donald Trumpning kuyovi Jared Kushner boshqaruvida faoliyat yuritadi.
EA kompaniyasi dunyoda eng mashhur o‘yinlarni ishlab chiqaruvchi tashkilotlardan biri hisoblanadi. Uning mahsulotlari qatorida EA FC (ilgari FIFA deb atalgan), The Sims va Mass Effect kabi taniqli o‘yinlar mavjud.
Agar shartnoma muvaffaqiyatli amalga oshsa, bu tarixda eng katta o‘yin kompaniyasining qarz asosida sotib olinishi hisoblanadi. Bundan tashqari, ushbu bitim doirasida kompaniyaning barcha jamoat aksiyalari sotib olinadi va EA xususiy kompaniyaga aylanadi.
Natijada, kompaniya aksiyadorlar va bozor savdolaridan chiqib ketadi. Bu o‘zgarish o‘yin sanoatida muhim burilish nuqtasi bo‘lib, kelgusida EA ning faoliyatida sezilarli o‘zgarishlarga olib kelishi kutilmoqda.

Electronic Arts договорилась о продаже за 55 миллиардов
Одна из крупнейших компаний в мировой игровой индустрии Electronic Arts (EA) достигла соглашения о продаже за 55 миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное соглашение было подписано государственным инвестиционным фондом Саудовской Аравии, Silver Lake и Affinity Partners. Affinity Partners управляется зятем бывшего президента США Дональда Трампа Джаредом Кушнером.
Компания EA считается одним из самых известных производителей игр в мире. В числе её продуктов такие известные игры, как EA FC (ранее известная как FIFA), The Sims и Mass Effect.
Если сделка будет успешно завершена, это станет крупнейшей покупкой игровой компании на основе заемных средств в истории. Кроме того, в рамках этой сделки будут выкуплены все публичные акции компании, и EA станет частной компанией.
В результате компания выйдет из числа акционерных обществ и рынка ценных бумаг. Это изменение станет важной вехой в игровой индустрии и, как ожидается, приведет к значительным изменениям в деятельности EA в будущем.