AQSH prezidenti Donald Trampning siyosiy qarorlari FIFA rasmiylari uchun jiddiy muammolarni yuzaga keltirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Avvalo, uning Isroilni futbol musobaqalaridan chetlashtirishga qarshi qat’iy pozitsiyasi va Eron bilan bo‘lgan shaxsiy kelishmovchiliklari muammo sifatida namoyon bo‘lmoqda. Eron futbol federatsiyasi axborot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, AQSHning viza siyosatidagi o‘zgarishlar sababli 2026 yilgi Jahon chempionati final bosqichiga qur’a tashlash marosimida ishtirok etishi kerak bo‘lgan yetti nafar Eron rasmiysi AQSHga kirish vizasidan mahrum qilingan.
Ular orasida Eron futbol federatsiyasi prezidenti Mehdi Toj va milliy terma jamoa bosh murabbiyi Amir G‘alenoi ham mavjud. Ekspertlar fikricha, futbolchilar va murabbiylar shtabi mundialga vizani olishda qiyinchiliklarga duch kelmasligi kerak, ammo rasmiylar, jurnalistlar va muxlislarning AQSHga kirishi muammoli bo‘lib qolmoqda.
Shu sababli Eron federatsiyasi Kanada va Meksikada o‘yinlarni o‘tkazishga umid qilmoqda. AQSHdagi siyosiy va viza bilan bog‘liq cheklovlar futbolga bo‘lgan qiziqishni yangi safarlarga olib borishda katta to‘siqlar yaratmoqda.
FIFA va AQSH o‘rtasidagi futbol bilan bog‘liq siyosiy munosabatlardagi muammolar jahon futbolining global rivojlanishiga bevosita ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda. Bu holat kelajakdagi musobaqalar va xalqaro futbol maydonidagi hamkorlikka salbiy ta’sir qilishi ehtimoldan xoli emas.
Shu bois, siyosiy qarorlar va sport sohasidagi hamkorlik o‘rtasida muvozanatni saqlash muhim ahamiyat kasb etadi.

Политика США исключила иранских футбольных чиновников
Политические решения президента США Дональда Трампа создали серьёзные проблемы для официальных лиц ФИФА. Об этом сообщает Zamin.uz.
Прежде всего, его твёрдая позиция против участия Израиля в футбольных соревнованиях и личные разногласия с Ираном проявляются как проблема. По данным информационной службы Федерации футбола Ирана, из-за изменений в визовой политике США семь официальных лиц Ирана, которые должны были участвовать в церемонии жеребьёвки финальной стадии Чемпионата мира 2026 года, были лишены визы для въезда в США.
Среди них находятся президент Федерации футбола Ирана Мехди Тадж и главный тренер национальной сборной Амир Галенои. По мнению экспертов, футболисты и тренерский штаб не должны испытывать трудностей с получением визы на мундиаль, однако для официальных лиц, журналистов и болельщиков въезд в США остаётся проблематичным.
По этой причине Федерация Ирана надеется провести матчи в Канаде и Мексике. Политические и визовые ограничения в США создают серьёзные препятствия для развития интереса к футболу и организации новых поездок.
Проблемы в политических отношениях между ФИФА и США, связанные с футболом, ожидается, что напрямую повлияют на глобальное развитие мирового футбола. Эта ситуация может негативно сказаться на будущих соревнованиях и международном сотрудничестве на футбольных площадках.