Hindistonda yo‘tal siroplari taqiq ostida qoldi
Hindistonda so‘nggi bir oy ichida Maharashtra va Madhya Pradesh shtatlarida kamida o‘n to‘rt nafar bolaning vafot etishi sababli yo‘talga qarshi siroplarga vaqtinchalik taqiq joriy qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bolalarda dastlab shamollash alomatlari kuzatilgan, ammo keyinchalik ularning ahvoli yomonlashib, buyrak yetishmovchiligi va hushdan ketish holatlari aniqlangan. Taqiqlangan siroplar bolalarning uylaridan topilib, xavfsizlik bo‘yicha tekshiruvdan o‘tkazilganidan so‘ng ularning sotilishi to‘xtatilgan.
Mutaxassislar ushbu siroplarda zaharlanish yoki kamyob Chandipura virusi sabab bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda. Hozirda jami yigirma ikki partiya sirop taqiq ostida.
Rajastan shtatida ham bir necha bola shu siroplarni iste’mol qilgandan keyin vafot etgan, hatto bir shifokor sirop xavfsizligini tekshirish uchun ichib, hushidan ketgan. O‘zbekistonda 2022-yilda Hindistonda ishlab chiqarilgan “Dok-1 Maks” yo‘tal siropi sabab 69 nafar bola halok bo‘lganligi ma’lum bo‘ldi.
Shu sababli, bolalarga zarar yetkazishi mumkin bo‘lgan preparatlarga bo‘lgan nazorat kuchaytirildi. Ushbu voqea xalq salomatligini himoya qilishda dori vositalarining sifat va xavfsizligiga alohida e’tibor qaratish zarurligini ko‘rsatmoqda.
Mavjud holat yuzasidan mutasaddi tashkilotlar tomonidan qo‘shimcha tekshiruvlar olib borilmoqda va aholiga ogohlik choralarini kuchaytirish tavsiya etilmoqda.

В Индии сиропы от кашля оказались под запретом
В Индии в течение последнего месяца в штатах Махараштра и Мадхья-Прадеш из-за смерти как минимум четырнадцати детей был временно введён запрет на сиропы от кашля. Об этом сообщает Zamin.uz.
У детей сначала наблюдались симптомы простуды, но затем их состояние ухудшилось, были выявлены почечная недостаточность и случаи потери сознания. Запрещённые сиропы были найдены в домах детей и после проверки на безопасность их продажа была остановлена.
Специалисты предполагают, что причиной могли стать отравление или редкий вирус Чандипура. В настоящее время под запретом находится всего двадцать две партии сиропов.
В штате Раджастан также несколько детей умерли после употребления этих сиропов, даже один врач потерял сознание, проверяя безопасность сиропа. В Узбекистане в 2022 году стало известно о гибели 69 детей из-за сиропа от кашля «Док-1 Макс», произведённого в Индии.
По этой причине контроль за препаратами, которые могут причинить вред детям, был усилен. Этот случай показывает необходимость уделять особое внимание качеству и безопасности лекарственных средств для защиты здоровья населения.
По существу ситуации компетентные организации проводят дополнительные проверки и рекомендуют усилить меры информирования населения.