Vazirlikning fikriga ko‘ra, ishlab chiqaruvchilar qonunlarni kuchaytirib, ortiqcha raqobatni pasaytirishga harakat qilishi zarur. Reuters agentligining xabariga ko‘ra, avgust oyida vazirlik kompaniyalardan sanoatning sog‘lom va barqaror rivojlanishini ta’minlashga ko‘maklashishni so‘radi.
Shuningdek, ular mahsulotlarning ortiqcha ishlab chiqarilishi sababli yuzaga kelgan past narxlarni demping qilishdan voz kechishi kerak. Financial Times nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, Xitoy hukumati ortiqcha ishlab chiqarish tijorat hamkorlari bilan kelib chiqishi mumkin bo‘lgan muammolarga olib kelishidan xavotirda.
Bu holat kompaniyalar ortiqcha mahsulotni chet el bozorlariga sotishga harakat qilayotgani bilan bog‘liq. Moliyaviy kompaniya Windning ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning birinchi yarmida Xitoyning oltita yirik quyosh paneli ishlab chiqaruvchisining zarar ko‘rishi ikki barobarga oshib, 20,2 milliard yuanga (2,8 milliard AQSh dollariga) yetgan.
Natixis ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yilda Xitoy zavodlari 588 gigavatt quyosh elementlari ishlab chiqargan. Bu raqam ichki talabdan (277 gigavatt) va tashqi talabdan (174 gigavatt) oshib ketgan.
Biroq, zavodlar faqatgina 54 foiz quvvat bilan ishlagan. Dunyoning 90 foizdan ortiq quyosh elementlari Xitoyda ishlab chiqariladi.
Davlatlar quyosh energiyasini rivojlantirishni istasa-da, ortiqcha ishlab chiqarish va past narxlar sohaning barqaror o‘sishiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Shunday qilib, Xitoy sanoatida muvozanatni saqlash va ishlab chiqarishni optimallashtirish muhim vazifa hisoblanadi.

В Китае производство солнечных панелей будет сокращено
Министерство промышленности Китая требует сократить избыточные мощности в сфере солнечной энергетики. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению министерства, производители должны ужесточить законы и стремиться снизить чрезмерную конкуренцию. По информации агентства Reuters, в августе министерство обратилось к компаниям с просьбой содействовать здоровому и устойчивому развитию отрасли.
Кроме того, им следует отказаться от демпинга цен, вызванного избыточным производством продукции. По данным издания Financial Times, правительство Китая обеспокоено тем, что избыточное производство может привести к проблемам с коммерческими партнёрами.
Эта ситуация связана с попытками компаний продавать избыточную продукцию на зарубежные рынки. Согласно данным финансовой компании Wind, в первой половине 2025 года убытки шести крупнейших китайских производителей солнечных панелей удвоились и достигли 20,2 миллиарда юаней (2,8 миллиарда долларов США).
По информации Natixis, в 2024 году китайские заводы произвели 588 гигаватт солнечных элементов. Эта цифра превысила внутренний спрос (277 гигаватт) и внешний спрос (174 гигаватта).
Однако заводы работали лишь на 54 процентах мощности. Более 90 процентов солнечных элементов в мире производится в Китае.
Хотя государства стремятся развивать солнечную энергетику, избыточное производство и низкие цены негативно влияют на устойчивый рост отрасли. Таким образом, в китайской промышленности важной задачей является поддержание баланса и оптимизация производства.