Tramp HAMASga tinchlik kelishuvi uchun oxirgi imkoniyat berdi
AQSH prezidenti Donald Tramp 5-oktyabr soat 18:00gacha (Toshkent vaqti bilan 6-oktyabr 3:00) HAMAS harakatiga AQSH tomonidan taklif qilingan kelishuvni qabul qilish uchun oxirgi imkoniyat berilganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, agar ushbu kelishuv amalga oshmasa, HAMAS uchun jiddiy oqibatlar yuzaga keladi. Tramp o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi bayonotida barcha mamlakatlar kelishuvni tasdiqlaganini ta’kidladi va agar so‘nggi imkoniyatdan foydalanilmasa, HAMAS boshiga jiddiy muammolar tushishini bildirdi.
Avvalroq, Tramp G‘azo mintaqasidagi urushni to‘xtatishga qaratilgan tinchlik tashabbusini e’lon qilgan edi. Ushbu tashabbus doirasida o‘t ochishni darhol to‘xtatish, garovdagilarni falastinlik mahbuslar bilan almashtirish, Isroil qo‘shinlarini bosqichma-bosqich G‘azodan olib chiqish, HAMASni qurolsizlantirish va xalqaro nazorat ostida qo‘mita tuzish kabi qadamlar ko‘zda tutilgan.
Agar HAMAS bu rejani qabul qilmasa, AQSH Isroil harbiy harakatlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini bildirgan. Trampning tashabbusi Turkiya, Qatar, Iordaniya, BAA, Indoneziya, Pokiston, Saudiya Arabistoni va Misr tomonidan ham qo‘llab-quvvatlangan.
Ushbu davlatlar G‘azo urushini to‘xtatish va mintaqani tiklashga qaratilgan reja bilan birga, falastinliklarning majburan ko‘chirilishini oldini olishga qaratilgan choralarni ham qo‘llab-quvvatlashlarini bayon qilganlar. Shuningdek, Falastin ma’muriyati ham Trampning tinchlik tashabbusini ijobiy qabul qilib, AQSH va boshqa hamkorlar bilan to‘liq bitimga erishish ustida ishlashga tayyorligini bildirgan.
Ushbu tashabbus nafaqat G‘azo, balki butun mintaqada tinchlikni ta’minlash uchun muhim ahamiyatga ega hisoblanadi. Trampning yangi tinchlik tashabbusini qo‘llab-quvvatlash va xalqaro muammolarni hal etishda yangi imkoniyatlar yaratish maqsadida ko‘plab davlatlar birgalikda harakat qilishga qaror qilgan.

Трамп дал последний шанс ХАМАСу для мирного соглашения
Президент США Дональд Трамп объявил, что движение ХАМАС получило последний шанс принять предложенное США соглашение до 18:00 5 октября (3:00 6 октября по ташкентскому времени). Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, если это соглашение не будет реализовано, для ХАМАСа наступят серьезные последствия. В своем заявлении в социальной сети Трамп подчеркнул, что все страны одобрили соглашение, и если последний шанс не будет использован, у ХАМАСа возникнут серьезные проблемы.
Ранее Трамп объявил инициативу по прекращению войны в секторе Газа. В рамках этой инициативы предусматриваются такие шаги, как немедленное прекращение огня, обмен заложников на палестинских заключенных, поэтапный вывод из Газы израильских войск, разоружение ХАМАСа и создание комитета под международным контролем.
Если ХАМАС не примет этот план, США заявили о полной поддержке военных действий Израиля. Инициатива Трампа была поддержана Турцией, Катаром, Иорданией, ОАЭ, Индонезией, Пакистаном, Саудовской Аравией и Египтом.
Эти страны вместе с планом по прекращению войны в Газе и восстановлению региона выразили поддержку мерам по предотвращению принудительного переселения палестинцев. Также Палестинская администрация положительно восприняла инициативу Трампа и заявила о готовности работать с США и другими партнерами над достижением полного соглашения.
Эта инициатива имеет важное значение не только для Газы, но и для обеспечения мира во всем регионе. Многие страны решили совместно действовать в поддержку новой мирной инициативы Трампа и создания новых возможностей для решения международных проблем.