AQSH G‘aznasi Tramp tangasini chiqarishni ko‘rib chiqmoqda
AQSH G‘aznasi prezident Donald Trampning tasviri tushirilgan kolleksion tangalar chiqarishni ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Loyihaga ko‘ra, tangada Tramp Amerika bayrog‘i fonida qo‘lini musht qilib ko‘tarib turgan holda tasvirlanadi. Bu tasvir 2024-yilda unga suiqasd qilinganidan keyingi fotosuratga asoslangan.
Hozirda tanganing dizayni va dastlabki konsepti tayyor, biroq qanday shaklda chiqarilishi va mahsulot haqida yakuniy qaror qabul qilinmagan. G‘azna vakili dizaynerlar bilan loyiha yuzasidan suhbatlar davom etayotganini, ammo dizayn hali to‘liq yakunlanmaganini ma’lum qildi.
Trampning tasviri suiqasd va uning sayohatlari bilan bog‘liq voqealarni aks ettirishi loyihaning qiziqarli jihatlaridan biridir. Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Livitt bu yangilik haqida fikr bildirar ekan, Tramp xabarni ko‘rgan yoki ko‘rmaganini aniq bilmasligini, ammo unga yoqishiga ishonishini ta’kidladi.
Ushbu tanga Amerika tarixidagi muhim voqealarga bag‘ishlangan boshqa mashhur tangalarga qo‘shilishi mumkin. AQSHda kolleksion tangalar chiqarish an’anasi uzoq yillarga borib taqaladi.
Masalan, 1986-yilda Ozodlik haykaliga bag‘ishlangan tanga 15,5 million nusxada zarb qilingan bo‘lib, eng mashhur kolleksion tangalardan biridir. Bunday tangalar iqtisodiy, siyosiy, madaniy va tarixiy ahamiyatga ega bo‘ladi.
Shuningdek, Jorj Vashingtonning 250-yilligi, 1984-yilda Los-Anjelesda o‘tkazilgan yozgi Olimpiada o‘yinlari hamda AQSH konstitutsiyasining 200-yilligiga bag‘ishlangan tangalar ham katta talabga ega bo‘lgan. Shu sababli, Donald Trampning tangasi ham keng ommalashgan kolleksion buyum sifatida qabul qilinishi mumkin.
Trampning hayoti va siyosiy faoliyati bilan bog‘liq yangi tanga yosh avlod orasida uning nomini yanada keng tarqatishga xizmat qiladi. Bu tanga tarixiy voqealarga hurmat bilan qarash va ularni anglashga yordam beradigan muhim ramz hisoblanadi.

Казначейство США рассматривает выпуск монеты с изображением Трампа
Казначейство США рассматривает выпуск коллекционных монет с изображением президента Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно проекту, на монете будет изображён Трамп на фоне американского флага, поднявший кулак. Этот образ основан на фотографии, сделанной после покушения на него в 2024 году.
В настоящее время дизайн и первоначальная концепция монеты готовы, однако окончательное решение о форме выпуска и продукте ещё не принято. Представитель казначейства сообщил, что переговоры с дизайнерами по проекту продолжаются, но дизайн ещё не завершён полностью.
Изображение Трампа, связанное с покушением и его поездками, является одной из интересных сторон проекта. Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт, комментируя эту новость, отметила, что точно не знает, видел ли Трамп эту информацию, но уверена, что ему это понравится.
Эта монета может присоединиться к другим известным монетам, посвящённым важным событиям в истории Америки. Традиция выпуска коллекционных монет в США насчитывает много лет.
Например, в 1986 году была отчеканена монета, посвящённая Статуе Свободы, в количестве 15,5 миллионов экземпляров, которая является одной из самых популярных коллекционных монет. Такие монеты имеют экономическое, политическое, культурное и историческое значение.
Кроме того, монеты, посвящённые 250-летию Джорджа Вашингтона, летним Олимпийским играм 1984 года в Лос-Анджелесе и 200-летию Конституции США, также пользовались большим спросом. Поэтому монета с изображением Дональда Трампа может быть принята как широко распространённый коллекционный предмет.
Новая монета, связанная с жизнью и политической деятельностью Трампа, поможет ещё шире распространить его имя среди молодого поколения. Эта монета является важным символом, способствующим уважительному отношению к историческим событиям и их пониманию.