Milliy statistika qo‘mitasining uy xo‘jaliklari tanlanma kuzatuviga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-avgust oylarida O‘zbekistonda internetdan foydalanuvchi ayollar ulushi 93,1 foizni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu davrda erkaklar orasida internetdan foydalanish ko‘rsatkichi 95,3 foizga yetgan. Bu ma’lumotlar internet foydalanuvchilari orasidagi jinsiy taqsimotni aniq ifodalaydi.
Yillar davomida internetdan foydalanuvchi ayollar ulushi sezilarli darajada oshgan. Masalan, 2021-yilda bu ko‘rsatkich 72,6 foiz bo‘lsa, 2022-yilda 81 foizga, 2023-yilda 87,3 foizga, 2024-yilda esa 92,4 foizga yetdi.
2025-yilning yanvar-avgust oylarida esa ayollarning internetdan foydalanish darajasi 93,1 foizga ko‘tarildi. Erkaklar orasida internetdan foydalanish ulushi ham yildan yilga oshmoqda.
2021-yilda bu ko‘rsatkich 80,6 foiz bo‘lgan bo‘lsa, 2022-yilda 86,9 foiz, 2023-yilda 90,9 foiz, 2024-yilda 94,2 foizga yetdi. 2025-yilning birinchi sakkiz oyida esa erkaklarning 95,3 foizi internetdan faol foydalangan.
Umuman olganda, internetdan foydalanish darajasi har ikki jins vakillari orasida doimiy ravishda oshib bormoqda. Erkaklar va ayollar o‘rtasidagi farq kichik bo‘lsa-da, raqamli texnologiyalar va internet xizmatlariga qiziqish tobora kuchaymoqda.
Bu holat raqamli texnologiyalarni keng jamoatchilik orasida ommalashayotganidan dalolat beradi. Shuningdek, internetdan foydalanishning kengayishi ijtimoiy va iqtisodiy rivojlanishga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Пользователи интернета среди женщин достигли 93 процента
По данным выборочного наблюдения домашних хозяйств Государственного комитета по статистике, в январе-августе 2025 года доля женщин, пользующихся интернетом в Узбекистане, составила 93,1 процента. Об этом сообщает Zamin.uz.
За этот период показатель использования интернета среди мужчин достиг 95,3 процента. Эти данные точно отражают гендерное распределение пользователей интернета.
За годы доля женщин, пользующихся интернетом, значительно выросла. Например, в 2021 году этот показатель составлял 72,6 процента, в 2022 году — 81 процент, в 2023 году — 87,3 процента, а в 2024 году — 92,4 процента.
В январе-августе 2025 года уровень использования интернета женщинами поднялся до 93,1 процента. Доля мужчин, пользующихся интернетом, также растёт из года в год.
В 2021 году этот показатель составлял 80,6 процента, в 2022 году — 86,9 процента, в 2023 году — 90,9 процента, в 2024 году — 94,2 процента. В первые восемь месяцев 2025 года 95,3 процента мужчин активно пользовались интернетом.
В целом уровень использования интернета постоянно растёт среди представителей обоих полов. Хотя разница между мужчинами и женщинами невелика, интерес к цифровым технологиям и интернет-услугам продолжает усиливаться.
Это свидетельствует о широком распространении цифровых технологий среди населения. Кроме того, расширение использования интернета положительно влияет на социальное и экономическое развитие.