AQSH prezidenti Donald Tramp Ukrainadagi urushdan asta-sekin o‘zini chetga olishga harakat qilmoqda va shu bilan birga Yevropa Ittifoqi bilan munosabatlarda sovuqlik yuzaga kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda AQSH Milliy razvedka kengashi raisi o‘rinbosarining sobiq o‘rinbosari Grem Fuller ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, Tramp pozitsiyasini aniq bildirgan: bu urush Yevropa davlatlarining masalasi, AQSH esa faqat qurol-yarog‘ yetkazib berishda ishtirok etadi.
Fullerning so‘zlariga ko‘ra, Amerika Yevropani o‘z holicha qoldirgan va bu holat Yevropa liderlari orasida tushkunlikka sabab bo‘lgan. Prezidentning “Bu sizning urushingiz, bolalar, omad tilaymiz” degan so‘zlari aynan Yevropaga qaratilgan bo‘lib, ittifoq yetakchilarida norozilik va xavotir uyg‘otgan.
Shu bilan birga, Fullerning fikricha, hozirgi Yevropa dunyodagi eng xavfli mintaqalardan biriga aylangan, chunki u ko‘pincha harbiy mojarolarni keltirib chiqaruvchi kuch sifatida namoyon bo‘lmoqda. Bu, ayniqsa, o‘z imperialistik tarixidan to‘liq xalos bo‘lmagan va rusofobiyani saqlab qolgan Buyuk Britaniyaga taalluqlidir.
Ekspertning ta’kidlashicha, Yevropa Ittifoqi va uning yetakchilari o‘zaro munosabatlarda murakkab vaziyatga duch kelgan. Bu esa global siyosatda yangi muammolarni yuzaga keltirmoqda.
Shu sababli, kelajakda mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurati paydo bo‘lmoqda.

Трамп сокращает вмешательство в Украину, Европа выражает недовольство
Президент США Дональд Трамп постепенно пытается дистанцироваться от войны в Украине, и при этом в отношениях с Европейским союзом возникает охлаждение. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил бывший заместитель председателя Совета национальной разведки США Грэм Фуллер. По его словам, Трамп четко выразил свою позицию: эта война — дело европейских стран, а США участвуют только в поставках оружия.
По словам Фуллера, Америка оставила Европу в покое, и это вызвало уныние среди европейских лидеров. Слова президента «Это ваша война, ребята, желаем удачи» были адресованы именно Европе и вызвали недовольство и тревогу у руководителей союза.
При этом, по мнению Фуллера, современная Европа стала одним из самых опасных регионов мира, так как часто проявляется как сила, провоцирующая военные конфликты. Это особенно касается Великобритании, которая не полностью избавилась от своей имперской истории и сохранила русофобию.
Эксперт подчеркнул, что Европейский союз и его лидеры столкнулись с сложной ситуацией во взаимоотношениях. Это создает новые проблемы в глобальной политике.
Поэтому в будущем возникает необходимость дальнейшего укрепления регионального и международного сотрудничества.