Tramp Isroildan bombardimonni to‘xtatishni talab qildi
AQSh prezidenti Donald Tramp, Hamas tomonidan garovga olinganlarni ozod qilish va o‘z tinchlik rejasi doirasida ayrim shartlarga rozi bo‘linganidan so‘ng, Isroildan bombardimonni to‘xtatishni talab qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, G‘azoda havo hujumlari davom etmoqda va natijada bir necha odam halok bo‘ldi. Yevropa yetakchilari bu vaziyatni tinchlik uchun imkoniyat sifatida baholamoqda.
Yevrokomissiya prezidenti Ursula fon der Leyen hamda Fransiya prezidenti Emmanuel Makron zudlik bilan sulh o‘rnatish va garovdagilarni ozod qilish zarurligini ta’kidladilar. Buyuk Britaniya, Ispaniya va Irlandiya ham Trampning tashabbusini qo‘llab-quvvatlab, janglarni to‘xtatish, insonparvarlik yordamini ta’minlash va Falastin xalqi uchun adolatli yechim izlash zarurligini bildirdi.
Kanada va Avstraliya ham ushbu reja yuzasidan ijobiy munosabat bildirdi. Ular barcha tomonlarni amaliy choralar ko‘rishga chaqirib, ikki davlatli yechim asosida barqaror tinchlikka erishish muhimligini qayd etdilar.
Shunday qilib, xalqaro hamjamiyat G‘azo mojarosini hal qilishda sulh va adolatga asoslangan yechimlarni qo‘llab-quvvatlamoqda.

Трамп потребовал от Израиля прекратить бомбардировки
Президент США Дональд Трамп потребовал от Израиля прекратить бомбардировки после освобождения заложников, взятых Хамасом, и согласия на некоторые условия в рамках его мирного плана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако воздушные удары в Газе продолжаются, в результате чего погибли несколько человек. Европейские лидеры рассматривают эту ситуацию как возможность для мира.
Президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен и президент Франции Эммануэль Макрон подчеркнули необходимость немедленного установления мира и освобождения заложников. Великобритания, Испания и Ирландия также поддержали инициативу Трампа, заявив о необходимости прекратить боевые действия, обеспечить гуманитарную помощь и искать справедливое решение для палестинского народа.
Канада и Австралия также выразили положительное отношение к этому плану. Они призвали все стороны принять практические меры и отметили важность достижения устойчивого мира на основе двухгосударственного решения.
Таким образом, международное сообщество поддерживает мирные и справедливые решения для разрешения конфликта в Газе.