AQShda hukumat yopilishi davom etmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlarida hukumat faoliyatining to‘xtashi davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Senatda hukumat ishini tiklash bo‘yicha o‘tkazilgan ovoz berish muvaffaqiyatsiz yakunlandi. Demokratlar va respublikachilar o‘rtasida kelishuvga erishilmadi, shu sababli hukumat yopilishi kamida dushanbagacha davom etadi.
Prezident Donald Tramp ma’muriyati Chikago metrosi uchun ajratilgan 2,1 milliard dollarni to‘xtatib qo‘ydi. Bundan tashqari, demokratlar boshqaruvidagi hududlarda jami 28 milliard dollardan ortiq mablag‘ muzlatildi.
Illinois shtati gubernatori J.B. Pritzker bu qarorni siyosiy bosim deb atab, keskin tanqid qildi.
Prezident Tramp esa boshqa shahar va shtatlarda ham mablag‘larni to‘xtatishi mumkinligini ma’lum qildi. Hukumat yopilishi sababli federal idoralar faoliyati to‘xtab, millionlab xodimlar oyliksiz qolmoqda.
Agar bu holat uzoq davom etsa, AQSh tarixidagi eng katta hukumat yopilishlaridan biriga aylanishi ehtimoldan xoli emas. Bu vaziyat mamlakat iqtisodiyoti va ijtimoiy hayotiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

В США продолжается закрытие правительства
В Соединённых Штатах Америки продолжается приостановка работы правительства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Голосование в Сенате по восстановлению работы правительства завершилось неудачей. Демократы и республиканцы не достигли соглашения, поэтому закрытие правительства продлится как минимум до понедельника.
Администрация президента Дональда Трампа приостановила выделение 2,1 миллиарда долларов на метро в Чикаго. Кроме того, в районах, управляемых демократами, было заморожено более 28 миллиардов долларов.
Губернатор штата Иллинойс Дж.Б. Притцкер назвал это решение политическим давлением и резко раскритиковал его.
Президент Трамп заявил, что может приостановить финансирование и в других городах и штатах. Из-за закрытия правительства деятельность федеральных учреждений остановлена, миллионы сотрудников остаются без зарплаты.
Если эта ситуация затянется, это может стать одним из крупнейших закрытий правительства в истории США. Эта ситуация негативно влияет на экономику и социальную жизнь страны.