Orban: Rossiyadan qo‘rqishga hojat yo‘q
Vengriya bosh vaziri Viktor Orban Kopengagen shahrida bo‘lib o‘tgan Yevropa Ittifoqi yetakchilari sammitida Rossiyadan qo‘rqishga hojat yo‘qligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, Rossiya Yevropaga jiddiy tahdid sololmaydi, chunki u harbiy va iqtisodiy jihatdan ancha zaif hisoblanadi. Shuningdek, Rossiya aholisi soni Yevropa Ittifoqi aholisidan ancha kamligi ham uning kuchsizligini ko‘rsatadi.
Orban ma’lumot berishicha, Rossiyada taxminan 131 dan 140 milliongacha odam yashaydi, holbuki Yevropa Ittifoqi aholisi 400 milliondan ortiqdir. Bu raqamlar Rossiyaning iqtisodiy va demografik imkoniyatlari Yevropa bilan solishtirganda unchalik katta emasligini ko‘rsatadi.
U shuningdek, Rossiyaning iqtisodiyoti ham kichik bo‘lib, Yevropa iqtisodiyoti bilan taqqoslaganda ancha kuchli ekanini ta’kidladi. Vengriya rahbari Rossiya dronlari Vengriya havo hududini buzishga harakat qilsa, ular darhol urib tushirilishini bildirdi.
U bunday holatlarda qo‘rqmaslik kerakligini aytib, zarur chora ko‘rilishini qo‘shimcha qildi. Orban so‘zlaricha, mamlakat o‘z hududini himoya qilishda qat’iy va tayyor turadi.
Bu fikrlar Yevropa Ittifoqining xavfsizlik siyosatiga ham taalluqlidir va mintaqaviy barqarorlikni saqlash muhimligini yana bir bor ko‘rsatadi.

Орбан: Бояться России не нужно
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан на саммите лидеров Европейского Союза в Копенгагене подчеркнул, что бояться России не нужно. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, Россия не представляет серьёзной угрозы для Европы, так как она значительно слабее в военном и экономическом плане. Кроме того, численность населения России значительно меньше населения Европейского Союза, что также свидетельствует о её слабости.
По данным Орбана, в России проживает примерно от 131 до 140 миллионов человек, тогда как население Европейского Союза превышает 400 миллионов. Эти цифры показывают, что экономические и демографические возможности России не так велики по сравнению с Европой.
Он также отметил, что экономика России небольшая и по сравнению с экономикой Европы значительно слабее. Глава Венгрии заявил, что если российские дроны попытаются нарушить воздушное пространство Венгрии, они будут немедленно сбиты.
Он добавил, что в таких случаях не стоит бояться, и будут приняты необходимые меры. По словам Орбана, страна твёрдо и готова защищать свою территорию.
Эти высказывания также касаются политики безопасности Европейского Союза и ещё раз подчёркивают важность сохранения региональной стабильности.