Mol go‘shti narxi 65 yil ichida rekord darajaga yetdi
Jahon bankining ma’lumotlariga ko‘ra, mol go‘shtining narxi so‘nggi oltmish besh yil ichida birinchi marta rekord darajaga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda ishlab chiqaruvchilar tomonidan belgilangan narx har kilogrammi uchun 6,9 dollarni tashkil etmoqda. Mutaxassislar bu holatga bir nechta asosiy omillar sabab bo‘lganini ta’kidlashmoqda.
Jumladan, dunyo bo‘ylab inflyatsiya darajasining oshishi, qoramol yetishtirish jarayonining uzoq va murakkabligi, AQSH hamda Xitoyda go‘sht iste’molining keskin ortishi, sut mahsulotlari bozoridagi narxlarning qimmatlashishi, shuningdek iqlim o‘zgarishi sababli qurg‘oqchilik va yaylov maydonlarining kamayishi hamda ozuqaning qimmatlashi asosiy sabablardan hisoblanadi. Hisobotda aytilishicha, AQSH dunyodagi yirik mol go‘shti ishlab chiqaruvchilardan biri bo‘lsa-da, ekologik muammolar tufayli qoramol soni 1951 yildan beri eng past darajaga tushgan.
Shuningdek, Yevropa Ittifoqining ko‘plab davlatlarida ham go‘sht narxlari oshmoqda. Xitoy bozorida esa mol go‘shti bilan birga cho‘chqa va boshqa go‘sht turlarining narxi ham sezilarli darajada ko‘tarilgan.
Avstraliya, Braziliya va Argentina kabi yetakchi eksportchi mamlakatlarda ham mol go‘shti narxining o‘sishi va ishlab chiqarish xarajatlarining ortishi kuzatilmoqda. Mutaxassislar fikricha, iqlim o‘zgarishi va iqtisodiy bosimlar davom etsa, mol go‘shti narxi yaqin yillarda yanada oshishi mumkin.
Bu holat iste’molchilar uchun qimmatga tushishi ehtimoli borligini bildiradi. Shu sababli, mol go‘shti bozoridagi vaziyatni diqqat bilan kuzatish va zarur choralarni ko‘rish muhimdir.

Цена на говядину достигла рекордного уровня за 65 лет
По данным Всемирного банка, цена на говядину впервые за последние шестьдесят пять лет достигла рекордного уровня. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время установленная производителями цена составляет 6,9 доллара за килограмм. Специалисты отмечают, что этому явлению способствовало несколько основных факторов.
В частности, рост уровня инфляции во всем мире, длительный и сложный процесс выращивания крупного рогатого скота, резкое увеличение потребления мяса в США и Китае, подорожание цен на молочные продукты, а также засуха и сокращение пастбищ из-за изменения климата и удорожание кормов считаются основными причинами. В отчёте говорится, что несмотря на то, что США являются одним из крупнейших производителей говядины в мире, из-за экологических проблем численность крупного рогатого скота снизилась до самого низкого уровня с 1951 года.
Кроме того, в многих странах Европейского Союза также наблюдается рост цен на мясо. На китайском рынке вместе с говядиной значительно выросли цены на свинину и другие виды мяса.
В таких ведущих странах-экспортёрах, как Австралия, Бразилия и Аргентина, также наблюдается рост цен на говядину и увеличение производственных затрат. По мнению специалистов, если изменения климата и экономическое давление продолжатся, цены на говядину могут ещё больше вырасти в ближайшие годы.
Это означает, что для потребителей возможно удорожание. Поэтому важно внимательно следить за ситуацией на рынке говядины и принимать необходимые меры.