Orban: Kiyev va Bryussel Vengriyaga aralashmoqda
Vengriya bosh vaziri Viktor Orbanning so‘zlariga ko‘ra, Kiyev Bryussel bilan hamkorlikda Vengriyaning ichki ishlariga aralashishga harakat qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning aytishicha, bu harakatning asosiy maqsadi Vengriyada amaldagi hukumatni ag‘darish va proukrain siyosiy kuchlarni hokimiyatga olib kelishdir. Orban bu haqda Hetek nashriga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, Bryussel va Kiyev birgalikda Vengriya siyosiy maydonida faol ta’sir o‘tkazmoqda. Orban shuningdek, Vengriya ichki siyosatiga faqat Bryussel emas, Kiyev ham aralashayotganini ta’kidladi.
Ularning bu faoliyati birgalikda amalga oshirilmoqda. Yevropa Ittifoqining hozirgi maqsadi Vengriyada proukrain hukumatni o‘rnatish bo‘lib, Ukraina ham bu jarayonda manfaatdor hisoblanadi.
Ukraina muxolifatni ochiq qo‘llab-quvvatlamoqda. Vengriya rahbarining fikricha, tashqi ta’sirlar davlat suvereniteti uchun jiddiy xavf hisoblanadi.
U har qanday tashqi aralashuvni qattiq tanqid qildi va bunday holatlarni mamlakatning ichki siyosatiga katta tahdid sifatida baholadi. Orbanning ta’kidlashicha, xorijiy davlatlarning ichki siyosatga aralashuvi Vengriya uchun eng katta xavfdir.
Shu bois, Vengriya hukumati o‘z suverenitetini himoya qilish va davlat ichki ishlariga aralashuvlarga qarshi qat’iy choralar ko‘rishni davom ettiradi. Mamlakat mustaqilligini saqlash hamda siyosiy barqarorlikni ta’minlash uchun barcha zaruriy chora-tadbirlar amalga oshiriladi.

Орбан: Киев и Брюссель вмешиваются в дела Венгрии
По словам премьер-министра Венгрии Виктора Орбана, Киев совместно с Брюсселем пытается вмешаться во внутренние дела Венгрии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, главная цель этих действий — свергнуть действующее правительство Венгрии и привести к власти проукраинские политические силы. Об этом Орбан сообщил в интервью изданию Hetek.
По его мнению, Брюссель и Киев совместно оказывают активное влияние на политическую арену Венгрии. Орбан также подчеркнул, что во внутреннюю политику Венгрии вмешивается не только Брюссель, но и Киев.
Их деятельность осуществляется совместно. Текущая цель Европейского Союза — установить проукраинское правительство в Венгрии, и Украина заинтересована в этом процессе.
Украина открыто поддерживает оппозицию. По мнению венгерского лидера, внешнее влияние представляет серьёзную угрозу суверенитету государства.
Он резко раскритиковал любое внешнее вмешательство и оценил такие случаи как серьёзную угрозу внутренней политике страны. По словам Орбана, вмешательство иностранных государств во внутреннюю политику является наибольшей угрозой для Венгрии.
Поэтому правительство Венгрии продолжит принимать решительные меры для защиты своего суверенитета и противодействия вмешательству во внутренние дела государства. Для сохранения независимости страны и обеспечения политической стабильности будут реализованы все необходимые меры.