Abbos Ibrohimzoda qo‘lga olindi, sabablar aniqlanmoqda
Afg‘oniston parlamentining sobiq vitse-spikeri, Balx viloyatidan saylangan eks-deputat va yirik tadbirkor Abbos Ibrohimzoda qo‘lga olingani haqida ma’lumotlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Amu.tv manbalariga ko‘ra, uning ushlanishiga biznesdagi raqobatchilar tomonidan berilgan ko‘plab shikoyatlar sabab bo‘lgan. Ushbu hodisa 24 sentyabr kuni yuz berdi.
Hozirga qadar 350 ming dollardan ortiq garov puli to‘langan bo‘lsa-da, Abbos Ibrohimzoda hibsda qolmoqda. Rasmiy idoralar bu masala bo‘yicha hozircha izoh bermagan.
Abbos Ibrohimzoda hazora millatiga mansub bo‘lib, 1990-yillardan buyon Afg‘onistondagi eng yirik ishbilarmonlar qatorida tilga olinadi. U Balxdagi sarroflar uyushmasini boshqargani uchun omma orasida “Abbos dollar” laqabi bilan tanilgan.
Ibrohimzoda tuzgan Ibrahimzada Group tarkibida yigirmadan ortiq kompaniya mavjud bo‘lib, u mahalliy televideniye tarmog‘ini nazorat qilgan, ta’lim va xayriya loyihalariga sarmoya kiritgan. Siyosiy faoliyatida u Volesi Jirg‘aga ikki marta saylangan.
“Tolibon” hokimiyatni qo‘lga kiritishidan oldin Ibrohimzodaning qurolli tuzilmalari Mozori Sharifni taxminan ikki oy muddat himoya qilgani ma’lum. Keyinchalik u Afg‘onistonni tark etib, Turkiyada istiqomat qila boshlagani aytiladi.
Toshkentga ko‘chib kelgan vaqti haqida rasmiy ma’lumot mavjud emas. Tijorat sohasida Abbos Ibrohimzoda Markaziy Osiyo bilan yirik logistika zanjirlarini yo‘lga qo‘ygan.
U Turkmaniston, Qozog‘iston va qo‘shni hududlardan benzin, gaz, mineral o‘g‘itlar hamda qurilish materiallarini yetkazib berish bilan shug‘ullangan. Hayraton stansiyasi yaqinida joylashgan yoqilg‘i-gaz omborining sig‘imi 50 ming tonnaga tengligi ma’lum.
Manbalarning xabar berishicha, so‘nggi to‘rt yil ichida u transport va un sanoati kabi mahalliy iqtisodiyot yo‘nalishlariga 50 million dollardan ortiq investitsiya kiritgan. 2023-yilda “Tolibon” tomonidan Abbos Ibrohimzodaga tegishli 19 ta obyekt, jumladan oltita yoqilg‘i quyish shoxobchasi, ikkita shifoxona, telekanal, ikkita oziq-ovqat zavodi, beshta savdo markazi, ikkita turar-joy majmuasi va Hayratondagi sanoat inshooti muhrlab qo‘yilgan.
Hozircha ishning huquqiy maqomi, qo‘lga olish sabablari va keyingi jarayonlar haqida to‘liq ma’lumot berilmagan. Rasmiy tasdiq yoki rad etish kutilmoqda.
Shuningdek, qonunga muvofiq, ayblov sudda isbotlanmaguncha har bir shaxs aybsiz hisoblanadi. Ushbu voqea mintaqa biznes muhiti, sarmoyalar harakati va transchegaraviy logistika sohasiga qanday ta’sir ko‘rsatishi haqida ko‘plab savollarni yuzaga keltirmoqda.
Yaqin kunlarda mansabdor idoralar tomonidan beriladigan izohlar va huquqiy baholar voqea yuzasidan ko‘plab noaniqliklarni bartaraf etishga yordam beradi.

Аббос Иброхимзода задержан, причины выясняются
Появилась информация о задержании бывшего вице-спикера парламента Афганистана, экс-депутата, избранного от провинции Балх, и крупного предпринимателя Аббаса Ибрагимзоды. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным источников Amu.tv, причиной его задержания стали многочисленные жалобы со стороны конкурентов в бизнесе. Это событие произошло 24 сентября.
Несмотря на то, что был внесён залог свыше 350 тысяч долларов, Аббас Ибрагимзода остаётся под стражей. Официальные органы пока не дали комментариев по этому вопросу.
Аббас Ибрагимзода принадлежит к этнической группе хазарейцев и с 1990-х годов считается одним из крупнейших бизнесменов Афганистана. Он был известен в обществе под прозвищем «Аббас доллар», так как возглавлял ассоциацию менял в Балхе.
В состав созданной Ибрагимзодой группы Ibrahimzada Group входит более двадцати компаний, которые контролировали местную телевизионную сеть, инвестировали в образовательные и благотворительные проекты. В политической деятельности он дважды избирался в Волеcи Джирга.
Известно, что до прихода к власти «Талибана» вооружённые формирования Ибрагимзоды защищали Мазари-Шариф примерно в течение двух месяцев. Позже он покинул Афганистан и начал проживать в Турции.
Официальной информации о времени его переезда в Ташкент нет. В коммерческой сфере Аббас Ибрагимзода наладил крупные логистические цепочки с Центральной Азией.
Он занимался поставками бензина, газа, минеральных удобрений и строительных материалов из Туркменистана, Казахстана и соседних регионов. Известно, что ёмкость топливно-газового склада, расположенного рядом со станцией Хайратон, составляет 50 тысяч тонн.
По сообщениям источников, за последние четыре года он инвестировал более 50 миллионов долларов в такие направления местной экономики, как транспорт и мукомольная промышленность. В 2023 году «Талибан» опечатал 19 объектов, принадлежащих Аббасу Ибрагимзоде, включая шесть автозаправочных станций, две больницы, телеканал, два пищевых завода, пять торговых центров, два жилых комплекса и промышленное предприятие в Хайратоне.
Пока не предоставлена полная информация о правовом статусе дела, причинах задержания и дальнейших процессах. Ожидается официальное подтверждение или опровержение.
Кроме того, согласно закону, каждый человек считается невиновным, пока его вина не доказана в суде. Это событие вызывает множество вопросов о влиянии на деловую среду региона, движение инвестиций и трансграничную логистику.
В ближайшие дни комментарии и правовые оценки со стороны уполномоченных органов помогут устранить многие неопределённости по данному инциденту.