G‘azoda havo hujumlari natijasida ko‘plab halok bo‘ldi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) xabariga ko‘ra, Isroilning davom etayotgan havo va yer hujumlari natijasida G‘azo hududidagi vaziyat tobora og‘irlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Aholi yashaydigan hududlarda katta vayronagarchilik yuz berib, ko‘plab odamlar halok bo‘lmoqda. BMT Bosh kotibining matbuot kotibi Stefan Dyujarrik o‘tkazilgan matbuot anjumanida bu masalaga alohida e’tibor qaratdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, G‘azoda gumanitar yordam ko‘rsatuvchi xodimlarning xavfsizligi jiddiy tahdid ostida qolmoqda. Isroilning doimiy va kuchli bombardimonlari tinch aholi o‘limiga va uy-joylarning vayron bo‘lishiga sabab bo‘lmoqda.
Shuningdek, gumanitar xodimlarning hayoti xavf ostida ekanligi qayd etildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 3 oktyabr kuni Isroilning havo hujumi natijasida kasalxona yaqinidagi avtobus bekatida turgan bir gumanitar xodim halok bo‘lgan, yana to‘rt nafari og‘ir jarohat olgan.
8 oktyabrdan boshlab G‘azoda kamida 562 nafar yordam xodimi halok bo‘lib, ularning 376 nafari BMT xodimlari hisoblanadi. Bu raqamlar BMTning insonparvarlik missiyasiga qanchalik katta xavf solayotganini yaqqol ko‘rsatadi.
Gumanitar xodimlar va tinch aholi hayotini himoya qilish uchun xalqaro hamjamiyatning tezkor choralar ko‘rishi zarur.

В Газе в результате воздушных ударов погибло много людей
По сообщению Организации Объединённых Наций (ООН), ситуация в секторе Газа ухудшается из-за продолжающихся воздушных и наземных атак Израиля. Об этом сообщает Zamin.uz.
В жилых районах произошли значительные разрушения, погибло много людей. Пресс-секретарь Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик уделил особое внимание этому вопросу на проведённом пресс-брифинге.
По его словам, безопасность гуманитарных работников в Газе находится под серьёзной угрозой. Постоянные и интенсивные бомбардировки Израиля приводят к гибели мирных жителей и разрушению домов.
Также отмечается, что жизнь гуманитарных работников находится в опасности. По данным, 3 октября в результате воздушного удара Израиля у автобусной остановки рядом с больницей погиб один гуманитарный работник, ещё четверо получили тяжёлые ранения.
С 8 октября в Газе погибло не менее 562 работников помощи, из них 376 являются сотрудниками ООН. Эти цифры ясно показывают, насколько велика угроза для гуманитарной миссии ООН.
Международному сообществу необходимо принять оперативные меры для защиты жизни гуманитарных работников и мирных жителей.