Tunisda prezident tanqidchisi o‘lim jazosiga hukm qilindi
Tunisda 56 yoshli Saber Shushan internetda mamlakat prezidenti Qays Saidni tanqid qilgani uchun o‘lim jazosiga hukm qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Daily Mail nashri xabar berdi. Advokat Ussam Butaljaning so‘zlariga ko‘ra, Nabel shahridagi sudya mijozini ijtimoiy tarmoqlardagi postlari sababli qatag‘on qilib, o‘lim jazosini tayinlagan.
Advokat bu qarorni hayratlanarli va misli ko‘rilmagan deb atab, hukm ustidan shikoyat berilganini ma’lum qildi. Himoyachining ma’lumotlariga ko‘ra, Saber Shushan siyosiy faol emas, oddiy ishchi hisoblanadi va hibsga olinishidan oldin prezident siyosatidan norozi bo‘lgan.
Uning ukasi esa «Biz allaqachon qashshoqlikda yashayapmiz, endi esa unga adolatsizlik ham qo‘shildi. Bu qarorga ishonolmaymiz» degan fikrni bildirdi.
Tunisda o‘lim jazosi kam qo‘llaniladi va so‘nggi 30 yil ichida ijro etilmagan. Shunga qaramay, bu hukm ijtimoiy tarmoqlarda keng norozilik va bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi.
Ko‘plab fuqarolar va huquq himoyachilari bu qarorni siyosiy tanqidchilarni qo‘rqitishga qaratilgan harakat sifatida baholamoqda. Shuningdek, shu yil may oyida Salvadorda prezident Nayib Bukeleni tanqid qilgan mashhur advokat Rut Eleonora Lopes ham hibsga olingan edi.
Bu voqealar dunyo bo‘yicha ijtimoiy tarmoqlarda davlat rahbarlarini tanqid qilish va so‘z erkinligi masalasini yana-da dolzarb qilmoqda.

В Тунисе критика президента приговорена к смертной казни
В Тунисе 56-летний Сабер Шушан был приговорён к смертной казни за критику президента страны Каиса Саида в интернете. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Daily Mail. По словам адвоката Уссама Буталджана, судья в городе Набель приговорил его клиента к смертной казни за публикации в социальных сетях.
Адвокат назвал это решение шокирующим и беспрецедентным, отметив, что подана апелляция на приговор. По информации защитника, Сабер Шушан не является политическим активистом, он обычный рабочий и до ареста выражал недовольство политикой президента.
Его брат заявил: «Мы уже живём в нищете, а теперь к этому добавилась несправедливость. Мы не можем поверить в это решение».
В Тунисе смертная казнь применяется редко и не приводилась в исполнение за последние 30 лет. Тем не менее, этот приговор вызвал широкое недовольство и споры в социальных сетях.
Многие граждане и правозащитники рассматривают это решение как попытку запугать политических критиков. Также в мае этого года в Сальвадоре была арестована известный адвокат Рут Элеонора Лопес за критику президента Найиба Букеле.
Эти события вновь актуализируют вопросы критики глав государств и свободы слова в социальных сетях по всему миру.