Afg‘onistonda universitetlarda smartfondan foydalanish taqiqlandi
Afg‘onistonda hukmron “Tolibon” harakati oliy ta’lim tizimida yangi qoidalarni joriy qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Afghanistan International nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat Oliy ta’lim vazirligi universitet o‘qituvchilari hamda past darajadagi ma’muriy xodimlarning ish vaqtida smartfonlardan foydalanishini taqiqladi. Vazirlik hujjatlarida bildirilishicha, smartfonlardan foydalanish ish jarayonini murakkablashtiradi va xodimlarning diqqatini chalg‘itadi.
Shu sababli, professor-o‘qituvchilar va kollejlardagi ma’muriy xodimlar ish vaqtida telefon olib kirish yoki undan foydalanish huquqiga ega emas. Yuqori lavozimdagi xodimlar uchun esa smartfondan foydalanishni bosqichma-bosqich kamaytirish tavsiya etilgan.
Vazirlik rasmiy bayonotida “Ilm ahli o‘z xizmat joylarida smartfonlardan foydalanmasligi kerak” deb ta’kidlangan. Eslatib o‘tish joizki, “Tolibon” ilgari ham smartfonlardan voz kechish masalasini muhokama qilgan.
Harakat yetakchisi Haybatulloh Oxundzoda o‘tgan yili diniy ulamolarga smartfonlardan diniy asosda voz kechish yo‘lini topish bo‘yicha ko‘rsatma bergan edi. So‘nggi kunlarda Afg‘onistonda internet xizmatlari cheklangan va ayrim telekanallar faoliyatida uzilishlar kuzatilmoqda.
“Tolibon” hokimiyatga kelganidan beri ta’lim, axborot texnologiyalari va shaxsiy erkinlik sohalarida qat’iy cheklovlar joriy etib kelmoqda. Bu holatlar mamlakatda erkinlik va axborot almashinuvida salbiy oqibatlarga sabab bo‘lmoqda.
Shuningdek, oliy ta’lim muassasalarida ish samaradorligini oshirish maqsadida bunday qoidalar joriy etilgani aytilmoqda. Afg‘oniston ta’lim tizimida yuzaga kelayotgan bu o‘zgarishlar xalqaro hamjamiyat tomonidan ham diqqat bilan kuzatilmoqda.

В университетах Афганистана запрещено использование смартфонов
В Афганистане правящее движение «Талибан» ввело новые правила в системе высшего образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания Afghanistan International, Министерство высшего образования страны запретило преподавателям университетов и низшему административному персоналу использовать смартфоны во время работы. В документах министерства говорится, что использование смартфонов усложняет рабочий процесс и отвлекает сотрудников.
По этой причине преподаватели и административные работники колледжей не имеют права приносить или использовать телефоны во время работы. Для сотрудников высокого уровня рекомендовано постепенно сокращать использование смартфонов.
В официальном заявлении министерства подчеркивается: «Учёные не должны использовать смартфоны на своих рабочих местах». Следует отметить, что «Талибан» ранее также обсуждал вопрос отказа от смартфонов.
Лидер движения Хайбатулла Ахундзаде в прошлом году дал указание религиозным учёным найти способ отказаться от смартфонов на религиозной основе. В последние дни в Афганистане ограничены интернет-услуги, наблюдаются перебои в работе некоторых телеканалов.
С момента прихода к власти «Талибан» вводит строгие ограничения в сферах образования, информационных технологий и личных свобод. Эти меры негативно сказываются на свободе и обмене информацией в стране.
Также сообщается, что такие правила введены с целью повышения эффективности работы в учреждениях высшего образования. Изменения в системе образования Афганистана внимательно отслеживаются международным сообществом.