Buyuk Britaniyada velosiped o‘g‘irligi tergovi to‘xtatildi
Buyuk Britaniya hukumati politsiyaning ish yuklamasi oshgani sababli velosiped o‘g‘irlash jinoyatlar ro‘yxatidan chiqarishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatda velosiped o‘g‘irlash holatlari ko‘payib, politsiya ularni tez va samarali tarzda ta’qib qilish imkoniyatiga ega emas. Shu bois bu jinoyat turi endi rasmiy tergov obyekti hisoblanmaydi.
Bu qaror shaharlarda velosiped egalari va oddiy fuqarolar orasida turlicha munosabat uyg‘otdi. Endilikda ikki soatdan ortiq parkovkada turgan velosiped yo‘qolsa, politsiyaga murojaat qilish samarasiz hisoblanadi, chunki ularni qidirish yoki topish ehtimoli juda past.
Bu holat ba’zi odamlar uchun norozilik va xavotir manbai bo‘lishi mumkin. Hukumat izohida aytilishicha, qarorning asosiy sababi politsiyaning mavjud resurslari va xodimlar sonining oshib borayotgan jinoyatlarni qamrab olishga yetmasligidir.
Bir vaqtning o‘zida katta miqdordagi velosiped o‘g‘irliklarini tergov qilish davlatning nazorat imkoniyatlaridan oshib ketganligi sababli, yo‘qolgan velosipedlar bo‘yicha huquqiy choralar qo‘llanmasligi belgilandi. Shu tariqa, politsiya boshqa muhim jinoyatlarga ko‘proq e’tibor qaratishga harakat qilmoqda.
Bu o‘zgarishning ijtimoiy oqibatlari va velosiped egalari huquqlarining himoyasi masalalari kelajakda yana ko‘rib chiqilishi mumkin.

Великобритании расследование кражи велосипедов приостановлено
Правительство Великобритании решило исключить кражи велосипедов из списка преступлений из-за увеличения нагрузки на полицию. Об этом сообщает Zamin.uz.
В стране участились случаи краж велосипедов, и полиция не имеет возможности быстро и эффективно их расследовать. Поэтому этот вид преступлений теперь не считается официальным объектом расследования.
Это решение вызвало разное отношение среди владельцев велосипедов и обычных граждан в городах. Теперь обращение в полицию при пропаже велосипеда, оставленного на парковке более двух часов, считается неэффективным, так как вероятность его поиска или обнаружения очень мала.
Эта ситуация может стать источником недовольства и беспокойства для некоторых людей. В комментарии правительства говорится, что основной причиной решения является недостаточность имеющихся ресурсов и количества сотрудников полиции для охвата растущего числа преступлений.
В то же время, поскольку расследование большого количества краж велосипедов превысило возможности государственного контроля, было решено не применять правовые меры по случаям пропажи велосипедов. Таким образом, полиция стремится уделять больше внимания другим важным преступлениям.
Социальные последствия этого изменения и вопросы защиты прав владельцев велосипедов могут быть рассмотрены вновь в будущем.