Hamas Trampning G‘azo tinchlik rejasiga javob berdi
AQSh Prezidenti Donald Trampning G‘azo uchun taqdim etgan tinchlik rejasiga Hamasning javobi keng jamoatchilikda katta hayrat uyg‘otdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ko‘plab falastinliklar ijtimoiy tarmoqlarda “Urush tugadimi?” yoki “Bu tushmi yoki haqiqatmi?” degan savollar bilan fikr almashmoqda. Hamas bayonotida Trampning ayrim shartlari, xususan mahbuslarni ozod qilish va G‘azo boshqaruvini falastinlik mutaxassislarga topshirish masalasi qisman qabul qilingan, biroq boshqa muhim bandlarga aniq javob berilmagan.
Tramp bayonotidan so‘ng, Hamas tinchlikka tayyor ekanini bildirgan va Isroilni bombardimonni to‘xtatishga chaqirgan. Aholi orasida bu yangiliklarga turlicha munosabatlar kuzatilmoqda: ba’zilar umid bilan qarasa, boshqalar shubha bilan yondashmoqda.
Falastinliklar hozirgi natijani sabrsizlik bilan kutmoqda. Ba’zilari bu imkoniyat urushni yakunlashga yordam beradi, deb umid qilmoqda, boshqalar esa Hamasning tuzoqqa tushishi va mojaro davom etishini taxmin qilmoqda.

Хамас ответил на план Трампа по миру в Газе
Ответ Хамаса на мирный план президента США Дональда Трампа по Газе вызвал большое удивление в широкой общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Многие палестинцы в социальных сетях обсуждают вопросы: «Закончится ли война?» или «Это сон или реальность?». В заявлении Хамаса некоторые условия Трампа, в частности освобождение заключённых и передача управления Газой палестинским специалистам, были частично приняты, однако на другие важные пункты чётких ответов не последовало.
После заявления Трампа Хамас выразил готовность к миру и призвал Израиль прекратить бомбардировки. Среди населения наблюдаются разные реакции на эти новости: одни смотрят с надеждой, другие относятся с сомнением.
Палестинцы с нетерпением ожидают текущих результатов. Некоторые надеются, что эта возможность поможет завершить войну, другие предполагают, что Хамас попадёт в ловушку и конфликт продолжится.