Shvetsiyalik ekofaol Greta Tunberg Isroilda qo‘lga olinganidan keyin saqlanayotgan joy sharoiti haqida qattiq shikoyat qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Guardian nashrining xabar berishicha, Tunberg saqlanayotgan kamerada qandalalar mavjud bo‘lib, unga yetarlicha suv va oziq-ovqat berilmagan. Ushbu ma’lumotlar Shvetsiya rasmiylari bilan yozishmalar asosida olingan.
Shvetsiya elchixonasi vakili Tunberg saqlanayotgan joyga kirib, holatni shaxsan ko‘rgan. U Tashqi ishlar vazirligiga yo‘llagan elektron xatda faolga nisbatan shafqatsiz muomala qilinganini, uzoq vaqt qattiq yuzada o‘tirishga majbur bo‘lganini ta’kidlagan.
Tunberg suvsizlanish alomatlarini sezganini va tanasida paydo bo‘lgan toshmaning qandalalardan kelib chiqqan bo‘lishi mumkinligini bildirgan. Yozishmalarda shuningdek, xavfsizlik kuchlari Gretani Isroil bayrog‘i bilan suratga tushishga majbur qilgani haqida da’vo mavjud.
Malayziyalik faol Hazvani Helmi va amerikalik Vindfild Biver bayroqni o‘pishga ham majburlanganini iddao qilgan. Biroq bu xabarlar mustaqil manbalar tomonidan to‘liq tasdiqlanmagan.
Italiyalik jurnalist Lorenzo Agostino bu holatni keskin tanqid qilib, 22 yoshli faolni xo‘rlash va bayroqqa o‘rash orqali g‘alaba ramzi sifatida ko‘rsatishni inson qadriyatlariga zid ekanligini ta’kidladi. Uning fikricha, sodir bo‘lgan voqea inson huquqlari va qadr-qimmatiga oid muhim savollarni yuzaga keltiradi.
Greta Tunberg Global Sumud Flotillasi tarkibida bo‘lib, u G‘azo mintaqasiga yo‘l olgan 437 nafar faol, parlamentariy va huquqshunoslar qatorida edi. Isroil Tashqi ishlar vazirligi flotillani falastinliklarning Hamas guruhi bilan aloqador deb hisoblaydi, ammo tashkilotchilar bu da’volarni rad etmoqda.
Rasmiy xronologiyaga ko‘ra, 1-oktyabr kuni flotiliya yo‘li to‘sib qo‘yilgan. 3-oktyabrda bir necha faol mamlakatdan chiqarib yuborilgan, 4-oktyabrda esa yana 137 kishi Istanbulga deportatsiya qilingan.
Qolgan ishtirokchilar haqida rasmiy ma’lumotlar yangilanmoqda. Shvetsiya Tashqi ishlar vazirligi konsullik nazoratini davom ettirmoqda.
Tomonlar rasmiy bayonotlarida turlicha fikr bildirayotgan bo‘lsa-da, ayrim da’volar hali rasman tasdiqlanmagan. Shu sababli barcha ma’lumotlar hozircha sinchiklab tekshirilmoqda va natijalar yaqin kunlarda e’lon qilinishi kutilmoqda.

Greta Tunberg заявила, что ее пытали в Израиле
Шведская экоактивистка Грета Тунберг резко пожаловалась на условия содержания после задержания в Израиле. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания The Guardian, в камере, где содержится Тунберг, есть наручники, а также ей не предоставляют достаточного количества воды и пищи. Эта информация получена на основе переписки с официальными лицами Швеции.
Представитель посольства Швеции лично посетил место содержания Тунберг и осмотрел ситуацию. В электронном письме, направленном в Министерство иностранных дел, он отметил жестокое обращение с активисткой и то, что её заставляли долго сидеть на твёрдой поверхности.
Тунберг отметила симптомы обезвоживания и предположила, что появившаяся на её теле сыпь может быть вызвана наручниками. В переписке также содержатся утверждения о том, что силы безопасности заставили Грету сфотографироваться с израильским флагом.
Малайзийский активист Хазвани Хелми и американец Виндфилд Бивер заявили, что её также заставляли целовать флаг. Однако эти сведения не были полностью подтверждены независимыми источниками.
Итальянский журналист Лоренцо Агостино резко раскритиковал эту ситуацию, подчеркнув, что унижение 22-летней активистки и использование флага как символа победы противоречат человеческим ценностям. По его мнению, произошедшее поднимает важные вопросы о правах человека и достоинстве.
Грета Тунберг входила в состав Глобального флота стойкости, в который вошли 437 активистов, парламентариев и юристов, направлявшихся в сектор Газа. Министерство иностранных дел Израиля считает флотилию связанной с группировкой ХАМАС, однако организаторы отвергают эти обвинения.
Согласно официальной хронологии, 1 октября путь флота был заблокирован. 3 октября несколько активистов были выдворены из страны, а 4 октября ещё 137 человек депортированы в Стамбул.
Остальные участники находятся под обновлением официальной информации. Министерство иностранных дел Швеции продолжает консульский контроль.
Хотя стороны высказывают разные мнения в официальных заявлениях, некоторые обвинения пока не подтверждены официально. Поэтому вся информация тщательно проверяется, и результаты ожидаются в ближайшие дни.