Rossiya zarbalarida Lvovda besh kishi halok bo‘ldi
Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy kechagi raketa va dron zarbalarida kamida besh kishi halok bo‘lganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Lapavka qishlog‘ida bir oilaning to‘rt a’zosi, jumladan 15 yoshli qiz vafot etdi. Ushbu hujumlar asosan Lvov viloyatida sodir bo‘ldi.
Zelenskiy ta’kidlashicha, Rossiya 50 dan ortiq raketa va taxminan 500 dronni uchirdi. Rossiya bu zarbalarni harbiy obyektlar va infratuzilmaga qaratilganini bildirgan.
Shuningdek, Zaporojiya va boshqa hududlarda ham zarbalar amalga oshirildi, natijada bir ayol halok bo‘ldi va ko‘plab odamlar jarohatlandi. Elektr ta’minotidagi uzilishlar minglab abonentlarga ta’sir ko‘rsatdi.
Prezident Zelenskiy xalqaro hamjamiyatdan Ukrainaning havo mudofaasini kuchaytirishni so‘radi hamda hujumlarning to‘xtatilishi tinchlik muzokaralariga imkon yaratishini ta’kidladi. Bu voqealar mamlakatdagi vaziyatning jiddiyligidan darak beradi va tezkor choralar ko‘rishni talab etadi.
Ukraina o‘z hududiy yaxlitligini himoya qilish va tinchlikni ta’minlash yo‘lida xalqaro yordamga muhtojligini bildirmoqda.

В результате ударов по Львову в России погибли пять человек
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что в результате вчерашних ракетных и дроновых ударов погибло не менее пяти человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
В селе Лапавка погибло четыре члена одной семьи, в том числе 15-летняя девушка. Эти атаки в основном произошли во Львовской области.
По словам Зеленского, Россия выпустила более 50 ракет и около 500 дронов. Россия заявила, что эти удары были направлены на военные объекты и инфраструктуру.
Также удары были нанесены по Запорожью и другим регионам, в результате чего погибла одна женщина и многие получили ранения. Отключения электроэнергии затронули тысячи абонентов.
Президент Зеленский обратился к международному сообществу с просьбой усилить воздушную оборону Украины и подчеркнул, что прекращение атак создаст условия для мирных переговоров. Эти события свидетельствуют о серьёзности ситуации в стране и требуют оперативных мер.
Украина заявляет о необходимости международной помощи для защиты своей территориальной целостности и обеспечения мира.