Qozog‘istonning Olmaota shahridagi chegara xizmatida muddatli harbiy xizmatga chaqirilgan askar Nurasil Anuar bir hafta ichida vafot etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Tengrinews” xabar berdi. Nurasil 2025-yil 27-sentyabrda “Qorasoy” chegara bo‘linmasida xizmatga kirgan va qisqa vaqt ichida hayotdan ko‘z yumgan.
Uning oilasi 5-oktyabr kuni ertalab o‘lim haqida xabar olgan. Oilaviy manbalarga ko‘ra, o‘limning dastlabki sababi meningit deb ko‘rsatilgan, ammo Nurasil xizmatga kirishidan oldin sog‘lom bo‘lgan va hech qanday kasallik alomatlari yo‘q edi.
Oila bu holatga shubha bilan qaramoqda va voqea to‘liq va xolis tekshirilib, zarur choralar ko‘rilishini so‘ramoqda. Nurasil oilasi uni mehribon, samimiy va vatanparvar inson sifatida eslaydi.
U harbiy xizmatni sharaf va mas’uliyat deb bilgan edi. Shuningdek, Mang‘istau viloyatida ham egizak akasi ortidan harbiy xizmatga borgan Dinmuhammad ismli askar vafot etgani haqida xabarlar mavjud.
Ularning o‘limi oilada katta qayg‘u uyg‘otgan. Dastlab askarning o‘z joniga qasd qilgani aytilgan bo‘lsa-da, qarindoshlari bunga ishonmaydi.
Mudofaa vaziri o‘rinbosari Serik Borambayev esa aka-uka o‘rtasidagi bog‘liqlikni ta’kidlagan. Bundan tashqari, Olmaotadagi Milliy gvardiya harbiy xizmatchisi ham xizmat joyidagi binoning uchinchi qavatidan o‘zini tashlab, hayotdan ko‘z yumgan.
Bu voqealar harbiy xizmatdagi sharoitlar va xavfsizlik masalalarining dolzarbligini ko‘rsatmoqda. Harbiy xizmatga chaqirilgan yoshlarning holati va ularning xavfsizligi bo‘yicha yanada chuqurroq tekshiruvlar o‘tkazilishi zarur.

В Алматы последовательно скончались срочники
В пограничной службе города Алма-Ата в Казахстане срочник Нурасил Ануар скончался в течение недели. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает «Tengrinews». Нурасил поступил на службу 27 сентября 2025 года в пограничном подразделении «Корасай» и вскоре скончался.
Его семья получила сообщение о смерти утром 5 октября. По семейным источникам, первоначальной причиной смерти указали менингит, однако Нурасил был здоров до поступления на службу и не имел симптомов заболеваний.
Семья относится к этому с подозрением и требует полного и объективного расследования инцидента и принятия необходимых мер. Семья Нурасила вспоминает его как доброго, искреннего и патриотичного человека.
Он считал военную службу честью и ответственностью. Также имеются сообщения о смерти солдата по имени Динмухаммад, который пошёл на службу вслед за своим близнецом в Мангистауской области.
Их смерть вызвала большую скорбь в семье. Первоначально сообщалось, что солдат покончил с собой, однако родственники этому не верят.
Заместитель министра обороны Серик Борамбаев подчеркнул связь между братьями. Кроме того, военнослужащий Национальной гвардии в Алма-Ате также покончил с собой, прыгнув с третьего этажа служебного здания.
Эти события показывают актуальность вопросов условий службы и безопасности в армии. Необходимо провести более глубокие проверки состояния и безопасности призванных на военную службу молодых людей.