Rossiya prezidenti Vladimir Putin Qo‘shma Shtatlar tomonidan Ukrainaga 2,5 ming kilometrgacha masofadagi nishonlarni urish imkoniyatiga ega Tomahawk qanotli raketalarini yetkazib berish g‘oyasi Rossiya va AQSh o‘rtasidagi munosabatlarga jiddiy zarba bo‘lishini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday qadam ikki davlat o‘rtasidagi ijobiy jarayonlarni butunlay yo‘qotishga olib kelishi mumkin. Putin vaziyatning rivoji faqat Rossiyaga yoki unga bog‘liq emasligini aytib, kelajakda keskinlikning yanada kuchayishi ehtimoli borligini bildirgan.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy BMT Bosh Assambleyasi doirasida AQSh prezidenti Donald Tramp bilan yopiq uchrashuvda Tomahawk raketalarini yetkazib berishni so‘ragan. Zelenskiy Moskvaga bosimni oshirish va muzokaralarni jonlantirish maqsadida aynan ushbu raketalarni talab qilgan.
Keyinchalik Tramp bu masala ustida ishlashga va’da berganini tasdiqladi. Sentyabr oyining oxirida AQSh vitse-prezidenti Jeyms Vens ma’muriyat Tomahawk raketalarini Ukrainaga berish imkoniyatini muhokama qilayotganini aytdi, ammo so‘nggi qarorni shaxsan prezident Tramp qabul qilishi kerakligini ta’kidladi.
Vashingtonda bu masala siyosiy oqibatlari va xavf-xatar nuqtai nazaridan jiddiy muhokama qilinmoqda. Tomahawk raketalarining Ukraina qo‘lida bo‘lishi front ortidagi obyektlarga uzoq masofadan aniq zarbalar berish imkoniyatini oshiradi.
Mutaxassislar fikricha, bu urush geografiyasi va dinamikasiga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Moskva esa bunday yetkazib berishni qizil chiziq deb hisoblab, munosabatlarni yanada taranglashtirishi ehtimoli mavjud.
Xulosa sifatida aytganda, Kiyev va Vashington o‘rtasidagi munosabatlarda Tomahawk raketalarini yetkazib berish qarori qabul qilinsa, Rossiya va AQSh munosabatlari yangi inqiroz bosqichiga kirishi mumkin. Shu bilan birga, vaziyatni yanada murakkablashtiruvchi yoki yumshatishga olib keluvchi ko‘plab nozik omillar hamon ochiq qolmoqda.

Ракеты Tomahawk обостряют отношения между Россией и США
Президент России Владимир Путин подчеркнул, что идея поставок США крылатых ракет Томагавк, способных поражать цели на расстоянии до 2,5 тысяч километров в Украине, станет серьёзным ударом по отношениям между Россией и США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, такой шаг может полностью уничтожить позитивные процессы между двумя странами. Путин отметил, что развитие ситуации зависит не только от России или от неё, и выразил вероятность дальнейшего обострения напряжённости в будущем.
Президент Украины Владимир Зеленский в ходе закрытой встречи с президентом США Дональдом Трампом в рамках Генеральной Ассамблеи ООН попросил о поставках ракет Томагавк. Зеленский потребовал именно эти ракеты с целью усиления давления на Москву и оживления переговоров.
Позже Трамп подтвердил, что обещал работать над этим вопросом. В конце сентября вице-президент США Майк Пенс заявил, что администрация обсуждает возможность поставок ракет Томагавк Украине, однако подчеркнул, что окончательное решение должен принять лично президент Трамп.
В Вашингтоне этот вопрос серьёзно обсуждается с точки зрения политических последствий и рисков. Наличие ракет Томагавк у Украины увеличит возможности нанесения точечных ударов по объектам в тылу противника на большом расстоянии.
По мнению экспертов, это может существенно повлиять на географию и динамику войны. Москва же рассматривает такие поставки как красную линию и существует вероятность дальнейшего обострения отношений.
В заключение можно сказать, что если будет принято решение о поставках ракет Томагавк в отношениях между Киевом и Вашингтоном, отношения между Россией и США могут вступить в новую фазу кризиса. При этом остаётся множество тонких факторов, которые могут как осложнить, так и смягчить ситуацию.