AQSh vizalarining narxi oshirilgani natijasida Hindistonga qaytish imkoniyati kengaymoqda. Shu sababli, bir qator hindistonlik mutaxassislar allaqachon Bengaluruga qaytib, o‘z ish faoliyatlarini boshlashgan.
Masalan, Nitin Hassan o‘zining platformasi orqali vatanga qaytmoqchi bo‘lganlarga yordam ko‘rsatmoqda. Yangi ish markazlari tashkil etilishi qaytib kelayotgan mutaxassislarga ko‘proq imkoniyatlar yaratmoqda.
Bu esa ko‘plab kadrlarning Hindistonda ishlash haqidagi qarorini kuchaytirmoqda. Mutaxassislar hukumatdan soliq tizimini soddalashtirish, startaplar uchun maxsus vizalar berish hamda infratuzilmani yaxshilash orqali qaytishni osonlashtirishni so‘rashmoqda.
Shu tarzda Hindiston o‘z malakali kadrlarini qaytarish va mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishga katta e’tibor qaratmoqda. Bu jarayon mamlakatda yangi ish o‘rinlari yaratish va texnologik rivojlanishni tezlashtirishga xizmat qiladi.
Hukumat tomonidan qo‘llab-quvvatlash choralari kuchaytirilsa, ko‘proq mutaxassislar vatanga qaytib, o‘z bilim va tajribalarini yurt ravnaqiga sarflashi kutilmoqda.

Индия призывает квалифицированных специалистов вернуться на родину
Правительство Индии призывает квалифицированных индийских специалистов, работающих в США, вернуться на родину. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с повышением стоимости виз в США расширяются возможности для возвращения в Индию. По этой причине ряд индийских специалистов уже вернулись в Бангалор и начали свою трудовую деятельность.
Например, Нитин Хассан через свою платформу оказывает помощь тем, кто хочет вернуться на родину. Создание новых рабочих центров предоставляет больше возможностей для возвращающихся специалистов.
Это усиливает решение многих кадров работать в Индии. Специалисты просят правительство упростить налоговую систему, предоставить специальные визы для стартапов и улучшить инфраструктуру, чтобы облегчить возвращение.
Таким образом, Индия уделяет большое внимание возвращению своих квалифицированных кадров и развитию экономики страны. Этот процесс способствует созданию новых рабочих мест и ускорению технологического развития.
Если меры поддержки со стороны правительства будут усилены, ожидается, что больше специалистов вернутся на родину и применят свои знания и опыт на благо страны.