Italiya hukumati Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan italyan makaron mahsulotlariga qo‘shimcha antidemping bojlarining joriy etilishidan jiddiy xavotir bildirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat tashqi ishlar vazirligi tomonidan Reuters agentligiga ma’lum qilinishicha, yangi tariflar natijasida AQSH bozorida italyan makaronlarining narxi deyarli ikki baravar oshishi kutilmoqda. Bu holat Italiyada nafaqat iqtisodiy, balki siyosiy jihatdan ham norozilik uyg‘otmoqda.
Shu sababli Rim hozirda Yevrokomissiya bilan birgalikda Vashingtonga bosim o‘tkazish imkoniyatlarini izlamoqda. Italiya hukumati fikricha, AQSHning ushbu qarorlari Yevropa Ittifoqi davlatlarining eksport salohiyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Diplomatik manbalarda bu vaziyat tijorat munosabatlariga kuchli zarba sifatida baholanmoqda. Italiya tashqi ishlar vazirligi ushbu choralarning erkin savdo va o‘zaro ishonch tamoyillariga zid ekanligini ta’kidlamoqda.
AQSH Savdo vazirligi esa antidemping bojlarining sababini izohlar ekan, italyan ishlab chiqaruvchilarning ikki yirik kompaniyasi o‘z mahsulotlarini bozorda sun’iy ravishda past narxlarda sotayotganligi aniqlanganini bildirgan. Shu asosda yangi tariflar joriy etilgan.
Yangi boj italyan makaronlarining narxini 91,74 foizga oshiradi. Bu nafaqat iste’molchilar, balki italyan ishlab chiqaruvchilari uchun ham katta qiyinchiliklar tug‘dirishi mumkin.
Ayrim ekspertlar ushbu voqeani ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy muzlikning boshlanishi sifatida ko‘rmoqda. Hozirga qadar Rim diplomatik yo‘l bilan muammoni hal etishga intilmoqda.
Ammo agar Vashington o‘z qarorini o‘zgartirmasa, Italiya Yevrokomissiya orqali javob choralarini ko‘rib chiqishi kutilmoqda. Bu esa Yevropa va Amerika o‘rtasida yangi savdo tortishuvlarining boshlanishiga olib kelishi mumkin.

Италия выступает против макаронных пошлин США
Правительство Италии выражает серьёзную обеспокоенность введением Соединёнными Штатами дополнительных антидемпинговых пошлин на итальянские макаронные изделия. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Министерства иностранных дел страны, предоставленной агентству Reuters, новые тарифы приведут к почти двукратному увеличению цен на итальянские макароны на рынке США. Эта ситуация вызывает недовольство в Италии не только в экономическом, но и в политическом плане.
Поэтому Рим в настоящее время совместно с Еврокомиссией ищет возможности оказать давление на Вашингтон. По мнению итальянского правительства, решения США могут негативно повлиять на экспортный потенциал государств Европейского Союза.
Дипломатические источники оценивают эту ситуацию как серьёзный удар по торговым отношениям. Министерство иностранных дел Италии подчёркивает, что эти меры противоречат принципам свободной торговли и взаимного доверия.
Министерство торговли США, объясняя причины введения антидемпинговых пошлин, заявило, что было выявлено, что две крупные итальянские компании искусственно занижают цены на свою продукцию на рынке. На этом основании и были введены новые тарифы.
Новая пошлина увеличит цену итальянских макарон на 91,74%. Это может создать серьёзные трудности не только для потребителей, но и для итальянских производителей.
Некоторые эксперты рассматривают это событие как начало экономического охлаждения между двумя странами. До сих пор Рим стремится решить проблему дипломатическим путём.
Однако, если Вашингтон не изменит своё решение, ожидается, что Италия через Еврокомиссию рассмотрит ответные меры. Это может привести к началу новых торговых споров между Европой и Америкой.