Rossiyada benzin tanqisligi keskin oshmoqda
Mamlakatning ko‘plab hududlarida avtoyoqilg‘i quyish shoxobchalarida uzun navbatlar hosil bo‘lgan, ba’zi joylarda esa yoqilg‘i umuman topilmayapti. Reuters agentligining xabar berishicha, bu vaziyatning asosiy sababi Ukraina tomonidan neftni qayta ishlash zavodlariga qilingan dron hujumlaridir.
Ushbu hujumlar oqibatida kamida yettita zavod faoliyati to‘xtatilgan va bu ichki bozorda yoqilg‘i ishlab chiqarish hajmining kamayishiga olib kelgan. Natijada, benzin tanqisligi yanada kuchaydi.
Rossiya hukumati ichki ta’minotni ta’minlash maqsadida benzin eksportiga vaqtincha taqiq joriy etdi. Shunga qaramay, bu choralar tanqislikni bartaraf eta olmadi.
Ayniqsa, mustaqil avtoyoqilg‘i quyish shoxobchalari faoliyatini to‘xtatmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, AI-92 markali benzin narxi rekord darajaga ko‘tarilib, tonnasi 73 200 rublga yetdi.
Qrim hududida esa narxlar muzlatilgan va benzin sotish cheklangan; haydovchilarga bir martada 20 litrdan ortiq yoqilg‘i berilmayapti. Ushbu vaziyat aholining hayotiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda va yoqilg‘i ta’minotini yaxshilash uchun qo‘shimcha chora-tadbirlar zarur.

В России резко растет нехватка бензина
Во многих регионах страны на автозаправочных станциях образовались длинные очереди, а в некоторых местах топливо вообще не найти. По информации агентства Reuters, основной причиной этой ситуации являются дрон-атаки Украины на нефтеперерабатывающие заводы.
В результате этих атак как минимум семь заводов прекратили свою работу, что привело к снижению объемов производства топлива на внутреннем рынке. В итоге дефицит бензина усилился.
Правительство России временно запретило экспорт бензина с целью обеспечения внутреннего снабжения. Тем не менее, эти меры не смогли устранить дефицит.
Особенно прекращают работу независимые автозаправочные станции. По данным, цена на бензин марки АИ-92 достигла рекордного уровня — 73 200 рублей за тонну.
В Крыму цены заморожены, а продажа бензина ограничена; водителям не выдают более 20 литров топлива за один раз. Эта ситуация негативно сказывается на жизни населения и требует дополнительных мер для улучшения обеспечения топливом.