Sidneydagi otishmada 16 kishi jarohatlandi
Kecha, 5 oktyabr kuni Avstraliyaning Sidney shahrida yarim tun davomida shovqin, xavotir va qo‘rquv hukm surdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bir erkak o‘z uyining oynasidan ko‘chadagi odamlar tomon o‘q uzdi. Bu haqda "The Guardian" nashri xabar berdi.
Hodisa natijasida 16 kishi turli darajadagi tan jarohatlari oldi. Ma’lumotlarga ko‘ra, otishma kechqurun, odamlar dam olayotgan paytda boshlandi.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, erkak kamida 50 marta o‘q uzgan, ayrim manbalarga ko‘ra esa bu son 100 taga yetishi mumkin. Otishma boshlangach, politsiya voqea joyini yopdi.
Aytilishicha, gumondor o‘z quroli bilan haydovchilarga, binolarga va hatto politsiya mashinalariga qarata o‘q uzgan. Politsiyaga chaqiruv vaqtida vaziyat juda tarang bo‘ldi.
Gumondor taslim bo‘lishdan bosh tortdi, huquqni muhofaza qiluvchi organlar esa uni qurolsizlantirish uchun maxsus operatsiya o‘tkazdi. Natijada, yon atrofdagi bir necha bino, xususan kafe va do‘konlarga zarar yetdi.
Kafe egasining aytishicha, avvalida u ikki marta o‘q ovozini eshitgan, lekin nima sodir bo‘layotganini tushunmay, mijozlar ichishni davom ettirgan. Bir necha soniyadan so‘ng uzluksiz o‘q ovozi eshitila boshlagan va havoda o‘q-dorilar hidlari tarqalgan.
Politsiya jamoatchilikka “Uylaringizdan chiqmang, ichkarida qoling” deb ogohlantirish berdi. Voqea natijasida olti kishi shifoxonaga yotqizildi, ularning biri og‘ir ahvolda.
Ikki erkak oynaning shikastlanishi sababli shikast olib, ularga voqea joyida yordam ko‘rsatildi. Umumiy holda 16 kishi yengil tan jarohatlari bilan tibbiy yordam oldi.
Yangi Janubiy Uels politsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, gumondor qo‘lga olindi va uning quroli musodara qilindi. Gumondor qo‘lga olinayotganda tan jarohati oldi va hozir shifoxonada davolanmoqda.
Hodisa joyida politsiya tergov ishlarini davom ettirmoqda, ko‘chalar yopilgan va transport harakati vaqtincha cheklangan.

В стрельбе в Сиднее пострадали 16 человек
Вчера, 5 октября, в австралийском городе Сидней полночь сопровождалась шумом, тревогой и страхом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Мужчина стрелял из окна своего дома в людей на улице. Об этом сообщает издание "The Guardian".
В результате происшествия 16 человек получили ранения различной степени тяжести. По данным, стрельба началась вечером, когда люди отдыхали.
По словам свидетелей, мужчина выстрелил не менее 50 раз, по некоторым источникам это число может достигать 100. После начала стрельбы полиция перекрыла место происшествия.
Сообщается, что подозреваемый стрелял из оружия по водителям, зданиям и даже по полицейским машинам. Во время вызова полиции ситуация была очень напряжённой.
Подозреваемый отказался сдаваться, правоохранительные органы провели специальную операцию по обезвреживанию его. В результате несколько близлежащих зданий, в частности кафе и магазины, были повреждены.
По словам владельца кафе, сначала он услышал два выстрела, но не понял, что происходит, и посетители продолжали пить. Через несколько секунд началась непрерывная стрельба, и в воздухе распространился запах пороха.
Полиция предупредила общественность: «Не выходите из домов, оставайтесь внутри». В результате происшествия шесть человек были госпитализированы, один из них в тяжёлом состоянии.
Два мужчины получили травмы из-за повреждения окна, им была оказана помощь на месте происшествия. Всего 16 человек получили медицинскую помощь с лёгкими травмами.
По данным полиции Нового Южного Уэльса, подозреваемый был задержан, его оружие изъято. При задержании подозреваемый получил ранения и сейчас находится на лечении в больнице.
Полиция продолжает расследование на месте происшествия, улицы закрыты, движение транспорта временно ограничено.