Ginness rekordlar kitobi matbuot xizmati braziliyalik Juan Marino Netuning 113 yoshga to‘lishi munosabati bilan uning “yer yuzidagi eng keksa erkak” maqomini yana bir bor tasdiqlaganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayram yaqin qarindoshlari va do‘stlari tomonidan tayyorlangan katta dasturxon atrofida, samimiy va xursandchilik bilan o‘tkazildi. Juan Marino Netu 1912-yilda tug‘ilgan bo‘lib, u hozirgi kunda dunyoda hayotda bo‘lgan eng keksa erkak hisoblanadi.
Ushbu unvon unga o‘tgan yil noyabr oyida, oldingi sohibi britaniyalik Jon Tinnisvud vafot etganidan so‘ng berilgan. Shu bilan birga, insoniyat orasidagi eng keksa tirik shaxs sifatida Buyuk Britaniya fuqarosi Etel Katerhem qolmoqda, u 116 yoshda va 46 kunni qarshilagan.
Juan hayoti davomida ikki marta oila qurgan va yetti farzandning otasidir. Ulardan oltitasi hozir ham sog‘lom va faol hayot kechirmoqda.
Shuningdek, u 22 nabira, 15 evara va 3 chevara bilan katta avlodni birlashtirib turadi. Qarindoshlari aytishicha, Juan “eng keksa erkak” degan nomni faxr bilan qabul qiladi va o‘zining hazilkash so‘zlari bilan atrofdagilarga quvonch ulashadi.
U dunyodagi eng keksa ayolga ham samimiy tabrik yo‘llab, uning 116 yoshga to‘lishini masofadan turib nishonlagan. Ginness rekordlar kitobi vakillarining ta’kidlashicha, bunday unvonlar qat’iy tekshiruvlar, hujjatlar va muhrlangan arxivlar asosida tasdiqlanadi.
Juan Marino Netuning uzoq umr ko‘rishi nafaqat uning shaxsiy baxti, balki katta avlod va qadriyatlarga hurmat belgisi sifatida ham namoyon bo‘lmoqda. Bu voqea inson hayotining qadr-qimmatini anglash va avlodlarga hurmat bilan qarash zarurligini yana bir bor tasdiqlaydi.

Хуан Марино Нету 113 лет мировой рекорд
Пресс-служба Книги рекордов Гиннесса объявила, что в связи с достижением бразильцем Хуаном Марино Нету 113-летнего возраста его статус «самого старого мужчины на Земле» был подтверждён ещё раз. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот праздник прошёл в тёплой и радостной атмосфере за большим столом, подготовленным близкими родственниками и друзьями. Хуан Марино Нету родился в 1912 году и в настоящее время считается самым старым живущим мужчиной в мире.
Этот титул ему был присвоен в ноябре прошлого года после смерти предыдущего обладателя, британца Джона Тиннисвуда. При этом самой старой живущей личностью среди человечества остаётся гражданка Великобритании Этель Катерхем, которой исполнилось 116 лет и 46 дней.
За свою жизнь Хуан дважды создавал семью и является отцом семи детей. Шесть из них до сих пор ведут здоровый и активный образ жизни.
Кроме того, он объединяет большое поколение, имея 22 внука, 15 правнуков и 3 праправнука. По словам родственников, Хуан с гордостью принимает звание «самого старого мужчины» и радует окружающих своими шутливыми словами.
Он также искренне поздравил самую старую женщину в мире, отметив её 116-летие дистанционно. Представители Книги рекордов Гиннесса подчёркивают, что такие титулы подтверждаются строгими проверками, документами и заверенными архивами.
Долгая жизнь Хуана Марино Нету является не только его личным счастьем, но и символом уважения к большому поколению и ценностям. Это событие ещё раз подтверждает необходимость осознавать ценность человеческой жизни и уважительно относиться к поколениям.