AQSh Senati hukumatni qayta ochish bo‘yicha ovoz berishda kelisha olmadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Demokratlar va respublikachilar tomonidan taqdim etilgan ikki loyiha ham yetarli ovoz to‘plamadi. Natijada, davlat idoralari moliyasiz qolmoqda va faoliyati to‘xtab turibdi.
Prezident Donald Tramp muammo hal etilmasa, minglab xodimlar ishsiz qolishi mumkinligini bildirdi. U Demokratlar bilan muzokara qilishga tayyorligini aytdi, biroq ular sog‘liqni saqlash masalasini qonun loyihasiga kiritishni talab qilmoqda.
Oq uy vakillari agar tomonlar o‘rtasida murosa topilmasa, ayrim xodimlar doimiy ravishda ishdan bo‘shatilishi mumkinligini ogohlantirdi. Tramp esa Demokratlarni hukumatni yopishda ayblamoqda.
Har ikki partiya bir-birini to‘siq qo‘yishda ayblab, masalani hal qilmayapti. So‘rovlar natijasiga ko‘ra, amerikaliklarning ko‘pchiligi bu vaziyatda Tramp va respublikachilarni ko‘proq aybdor deb hisoblamoqda.

Сенат США откладывает возобновление работы правительства
Сенат США не смог договориться по голосованию о повторном открытии правительства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Оба проекта, представленные демократами и республиканцами, не набрали достаточного количества голосов. В результате государственные учреждения остаются без финансирования и приостановили свою деятельность.
Президент Дональд Трамп заявил, что если проблема не будет решена, тысячи сотрудников могут остаться без работы. Он выразил готовность вести переговоры с демократами, однако они требуют включения вопроса здравоохранения в законопроект.
Представители Белого дома предупредили, что если стороны не найдут компромисс, некоторые сотрудники могут быть уволены на постоянной основе. Трамп же обвиняет демократов в закрытии правительства.
Обe партии обвиняют друг друга в блокировании и не решают вопрос. Согласно опросам, большинство американцев считает более виновными в этой ситуации Трампа и республиканцев.