Isroil va HAMAS Sharm ash-Shayxda muzokaralarni boshladi
Misrning Sharm ash-Shayx shahrida Isroil va Falastinning HAMAS harakati o‘rtasidagi tinchlik muzokaralarining birinchi bosqichi muvaffaqiyatli yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligining ma’lumotiga ko‘ra, kecha kechqurun bo‘lib o‘tgan uchrashuv ijobiy muhitda kechdi. Ushbu yig‘ilishda HAMAS o‘z pozitsiyasini bir qancha muhim masalalar bo‘yicha bayon etdi.
Jumladan, garovda saqlanayotganlarni ozod qilish mexanizmi, Isroil qo‘shinlarini G‘azo sektoridan bosqichma-bosqich olib chiqishning doirasi va jadvali muhokama qilindi. Yevropa Ittifoqi va Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan terrorchi tashkilot sifatida tan olingan HAMAS tashkiloti doimiy o‘t ochishni to‘xtatish va Isroil qo‘shinlarining to‘liq chiqib ketishi bo‘yicha o‘z xavotirlarini bildirgan.
DPA va AFP agentliklari xabarlariga ko‘ra, tomonlar 7-oktabr kuni muzokaralarni davom ettiradi. Muzokaralar asosida 29-sentyabrda Tramp ma’muriyati tomonidan taklif etilgan, G‘azodagi urushni to‘xtatishga qaratilgan 20 bandli reja turibdi.
Ushbu rejada HAMAS garovdagi isroilliklarni ozod qilishi, Isroil esa bosqichma-bosqich Falastin hududlaridan chiqishi nazarda tutilgan. Shuningdek, Isroil tomonidan umrbod qamoq jazosiga hukm qilingan 250 nafar falastinlik mahbusni ozod qilish sharti ham ko‘zda tutilgan.
Sentyabr oxirida Vashingtonda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu mazkur yondashuvni ma’qullagan. HAMAS vakillari ham oktyabr boshida ayrim bandlarga prinsipial darajada rozilik bildirgani xabar qilinmoqda.
Xulosa qilib aytganda, birinchi raundda murakkab masalalar mavjud bo‘lishiga qaramay, muzokaralar muloqot ruhida o‘tdi. Endilikda eng muhim va murakkab masalalar – doimiy o‘t ochishni to‘xtatish, qo‘shinlarni chiqarish jadvali hamda garovdagilarni almashishning aniq yo‘l xaritasi – keyingi bosqichlarda muhokamaning asosiy mavzulari bo‘lib qoladi.

Израиль и ХАМАС начали переговоры в Шарм-эш-Шейхе
В городе Шарм-эш-Шейх в Египте успешно завершился первый этап мирных переговоров между Израилем и движением ХАМАС из Палестины. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Reuters, встреча, которая состоялась вчера вечером, прошла в позитивной атмосфере. На этом собрании ХАМАС изложил свою позицию по ряду важных вопросов.
В частности, обсуждались механизмы освобождения заложников, объем и график поэтапного вывода израильских войск из сектора Газа. Организация ХАМАС, признанная террористической Европейским союзом и Соединёнными Штатами Америки, выразила свои опасения относительно постоянного прекращения огня и полного вывода израильских войск.
По сообщениям агентств DPA и AFP, стороны продолжат переговоры 7 октября. В основе переговоров лежит 20-пунктный план, предложенный администрацией Трампа 29 сентября, направленный на прекращение войны в Газе.
В этом плане предусматривается освобождение ХАМАСом израильских заложников, а Израилем — поэтапный вывод войск с палестинских территорий. Также предусмотрено условие освобождения 250 палестинских заключённых, приговорённых Израилем к пожизненному заключению.
В конце сентября на встрече в Вашингтоне премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху одобрил данный подход. Представители ХАМАС также сообщили о принципиальном согласии с некоторыми пунктами в начале октября.
Подводя итог, несмотря на наличие сложных вопросов в первом раунде, переговоры прошли в духе диалога. Теперь основными темами для обсуждения на следующих этапах станут самые важные и сложные вопросы — постоянное прекращение огня, график вывода войск и чёткая дорожная карта обмена заложниками.