Medvedev: Fransiyada haqiqiy rahbar yo‘q, siyosiy beqarorlik kuchaymoqda
Rossiya Xavfsizlik kengashi raisining o‘rinbosari Dmitriy Medvedev Fransiyada haqiqiy rahbar yo‘qligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikriga ko‘ra, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron mamlakat manfaatlaridan ko‘ra Kiyev va G‘arb davlatlarining talablariga ko‘proq e’tibor qaratmoqda. Medvedev bu gaplarni Fransiya bosh vaziri Sebasten Lekornuning iste’foga chiqishi ortidan aytdi.
Yangi hukumat esa atigi 14 soat davomida faoliyat yuritgan. Medvedevning Telegram orqali bergan bayonotida Fransiyada prezident yo‘qligini, davlatning Kiyev tomonida turganini, Germaniya va Buyuk Britaniya bilan hamkorlik qilayotganini, shuningdek, Afrikada neokolonial siyosatni davom ettirayotganini ta’kidladi.
Sebasten Lekornu sentyabr oyining boshida lavozimga tayinlangan, biroq yaqinda iste’foga chiqdi. Hozirgi kunda Fransiyada siyosiy beqarorlik kuchaymoqda, davlat byudjeti qisqarmoqda va ijtimoiy islohotlarga qarshi norozilik namoyishlari keng tarqalgan.
Ikkinchi oktabr kuni Fransiyaning 200 dan ortiq shahrida keng ko‘lamli namoyishlar bo‘lib o‘tdi. Ushbu noroziliklar sabab Eyfel minorasi vaqtincha yopildi.

Медведев: Во Франции нет настоящего лидера, политическая нестабильность усиливается
Заместитель председателя Совета Безопасности России Дмитрий Медведев подчеркнул, что во Франции нет настоящего лидера. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, президент Франции Эммануэль Макрон уделяет больше внимания требованиям Киева и западных стран, чем интересам своей страны. Медведев высказал эти слова после отставки премьер-министра Франции Себастьяна Лекорню.
Новое правительство проработало всего 14 часов. В заявлении Медведева в Telegram отмечается, что во Франции нет президента, государство стоит на стороне Киева, сотрудничает с Германией и Великобританией, а также продолжает неоколониальную политику в Африке.
Себастьян Лекорню был назначен на должность в начале сентября, но недавно ушёл в отставку. В настоящее время во Франции усиливается политическая нестабильность, сокращается государственный бюджет и широко распространяются протесты против социальных реформ.
2 октября в более чем 200 городах Франции прошли масштабные демонстрации. Из-за этих протестов Эйфелева башня была временно закрыта.