Bangladesh hukumati milliy baliq turi bo‘lgan hilsani noqonuniy ovlashdan himoya qilish maqsadida harbiy kemalar va patrul vertolyotlarini safarbar etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mudofaa kuchlari tomonidan berilgan ma’lumotga ko‘ra, hilsa har yili tuxum qo‘yish davrida Bengal qo‘ltig‘idan daryolarga ko‘chib o‘tadi. Shu sababli, rasmiylar 4-oktyabrdan 25-oktyabrgacha baliq ovlashga uch haftalik taqiq joriy qilgan.
Bu vaqt mobaynida 17 ta harbiy kema va patrul samolyotlari doimiy nazorat olib bormoqda. Hilsa nafaqat Bangladesh aholisi orasida sevimli taom hisoblanadi, balki millionlab odamlar uchun asosiy daromad manbai bo‘lib xizmat qiladi.
Dakkadagi bozorlar narxlariga ko‘ra, bu baliqning bir kilogrammi taxminan 2200 taka, ya’ni 18,4 dollarga sotiladi. Mutaxassislar iqlim o‘zgarishi va dengiz sathining ko‘tarilishi baliq soniga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidlamoqda.
WorldFish tashkilotining mutaxassisi Abdul Vahobning fikricha, harbiy kemalardan ko‘ra dronlardan foydalanish nazorat uchun samaraliroq bo‘lardi. Hukumat taqiq davrida har bir baliqchi oilasiga 25 kilogramm guruch tarqatgan, ammo baliqchilar bu yordamni yetarli deb hisoblamayapti.
Baliqchi Sattar Majhi ta’kidlaganidek, “Bu uch hafta biz uchun qiyin davr, chunki boshqa daromad yo‘q.” Shunday qilib, baliqchilar taqiq sababli katta moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Hukumat tomonidan ko‘rilayotgan choralar baliqchilik sanoatini himoya qilish va milliy boylikni saqlashga qaratilgan.

В Бангладеш введён трёхнедельный запрет на ловлю хильсы
Правительство Бангладеш мобилизовало военные корабли и патрульные вертолёты для защиты национального вида рыбы — хильсы — от незаконного лова. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным сил обороны, хильса ежегодно во время нереста мигрирует из Бенгальского залива в реки. Поэтому официальные лица ввели трёхнедельный запрет на рыбалку с 4 по 25 октября.
В этот период 17 военных кораблей и патрульных самолётов ведут постоянный контроль. Хильса является не только любимым блюдом среди населения Бангладеш, но и основным источником дохода для миллионов людей.
По данным рынков Дакки, килограмм этой рыбы продаётся примерно за 2200 так, что составляет около 18,4 долларов. Эксперты отмечают, что изменение климата и повышение уровня моря негативно влияют на численность рыбы.
По мнению специалиста организации WorldFish Абдула Вахоба, использование дронов было бы более эффективным для контроля, чем военные корабли. Правительство во время запрета распределило каждой рыбацкой семье по 25 килограммов риса, однако рыбаки считают эту помощь недостаточной.
Как отметил рыбак Саттар Маджи, «Эти три недели — трудный период для нас, так как нет другого дохода». Таким образом, рыбаки сталкиваются с серьёзными финансовыми трудностями из-за запрета. Меры, принимаемые правительством, направлены на защиту рыболовной отрасли и сохранение национального богатства.