Hindistonning Andxra-Pradesh shtatidagi Bukkarayasamudram qishlog‘ida yurakni larzaga soluvchi hodisa yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, 18 oylik qizaloq maktab oshxonasida tasodifan qaynayotgan sut idishiga tushib ketib, og‘ir kuyish natijasida vafot etgan. Hodisa kuni maktab qo‘riqchisi o‘zining kichik qizi Akshitani ish joyiga olib kelgan edi.
Bola mushukni quvib oshxona tomon yugurgan paytda katta sut qozoniga tushib qolgan. Voqea joyida qizchaning onasi ham bo‘lgan.
U darhol bolasini qozondan olib chiqqan, ammo tanasining katta qismi kuyganligi sababli qizaloq shoshilinch ravishda shifoxonaga yetkazilgan. Shifokorlar uch kun davomida bolani saqlab qolish uchun kurash olib borishgan, ammo og‘ir kuyish oqibatida chaqaloq hayotdan ko‘z yumdi.
Mahalliy politsiya hodisa yuzasidan tergov ishlarini boshladi. Hukumat va ta’lim muassasalari vakillari ham xizmat tekshiruvini o‘tkazmoqda.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, maktab oshxonasida sut qaynatish jarayonida xavfsizlik choralariga yetarlicha e’tibor qaratilmagan. Bu voqea ta’lim muassasasida xavfsizlik qoidalarini yanada kuchaytirish zaruratini ko‘rsatmoqda.

В Буккараясамудраме 18-месячная девочка погибла от ожогов
В деревне Буккарайасамудрам в индийском штате Андхра-Прадеш произошёл трагический инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, 18-месячная девочка случайно упала в кастрюлю с кипящим молоком в школьной столовой и скончалась от тяжёлых ожогов. В день происшествия охранник школы привёл на работу свою маленькую дочь Акшиту.
Ребёнок, гоняясь за кошкой, побежал в сторону кухни и упал в большую кастрюлю с молоком. На месте происшествия была также мать девочки.
Она сразу же вытащила ребёнка из кастрюли, но из-за обширных ожогов девочку срочно доставили в больницу. Врачи боролись за жизнь ребёнка в течение трёх дней, однако из-за тяжёлых ожогов малыш скончался.
Местная полиция начала расследование инцидента. Представители правительства и образовательных учреждений также проводят служебную проверку.
По данным следствия, при кипячении молока в школьной столовой недостаточно внимания уделялось мерам безопасности. Этот случай показывает необходимость усиления правил безопасности в образовательных учреждениях.