Turkiya 2028 yilga kelib gaz ehtiyojining yarmidan ortig‘ini mahalliy ishlab chiqarish hamda AQShdan import qilinadigan suyuqlashtirilgan gaz orqali qoplamoqchi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu siyosat Rossiya va Eronning Yevropadagi asosiy gaz bozoridagi ulushini kamaytirishi mumkin. AQSh Turkiyadan Rossiya va Eron bilan energetika sohasidagi aloqalarni qisqartirishni talab qilmoqda.
Prezident Donald Tramp sentabr oyida Rajab Toyyib Erdo‘g‘an bilan uchrashuvda Rossiyadan gaz xarid qilishni kamaytirishni taklif qilgan. Hozirda Rossiya Turkiyaning eng yirik gaz yetkazib beruvchisi hisoblanadi, ammo uning ulushi sekin-asta pasaymoqda.
Ayrim quvur orqali gaz yetkazib berish shartnomalari yaqin kelajakda yakunlanadi. Shu sababli Turkiya AQSh va Jazoirdan gaz importini ko‘paytirmoqda hamda mahalliy gaz ishlab chiqarishni rivojlantirmoqda.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, Turkiya kelajakda o‘zining gaz mahsulotlarini hamda import qilingan gazni Yevropaga sotishi mumkin. Bu esa mamlakatning energiya xavfsizligini yanada mustahkamlaydi.
Turkiyaning yangi gaz siyosati mamlakat energetika sektorida mustaqillikni oshirish va xalqaro bozorlardagi o‘z o‘rnini mustahkamlashga qaratilgan muhim qadamdir.

Турция сокращает импорт газа и увеличивает производство
Турция к 2028 году планирует покрыть более половины потребности в газе за счет местного производства и сжиженного газа, импортируемого из США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта политика может снизить долю России и Ирана на основном газовом рынке Европы. США требуют от Турции сократить энергетические связи с Россией и Ираном.
Президент Дональд Трамп в сентябре на встрече с Реджепом Тайипом Эрдоганом предложил сократить закупки газа из России. В настоящее время Россия является крупнейшим поставщиком газа для Турции, однако ее доля постепенно уменьшается.
Некоторые контракты на поставку газа по трубопроводам истекают в ближайшем будущем. Поэтому Турция увеличивает импорт газа из США и Алжира, а также развивает местное производство газа.
По мнению экспертов, в будущем Турция может продавать свои газовые продукты и импортируемый газ в Европу. Это укрепит энергетическую безопасность страны.
Новая газовая политика Турции является важным шагом к увеличению независимости в энергетическом секторе и укреплению позиций на международных рынках.