Starmer Hindiston ishchilari uchun yangi visa yo‘llarini rad etdi
Buyuk Britaniya Bosh vaziri Sir Keir Starmer Hindistonga qilgan tashrifi davomida vizalar bo‘yicha o‘z fikrini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Hindiston ishchilari va talabalari uchun yangi vizalar yo‘llari ochilmasligini ma’lum qildi. Starmer iyul oyida Hindiston bilan imzolangan savdo kelishuvini targ‘ib qilmoqda.
Ushbu kelishuv Britaniya avtomobillari va viskisini Hindistonga, Hindiston matolari hamda zargarlik buyumlarini esa Britaniyaga arzonroq eksport qilish imkonini beradi. Bosh vazir vizalar masalasi savdo kelishuvining tarkibiy qismi emasligini ta’kidladi.
U eng yaxshi iste’dodlarni jalb qilishga intilishini bildirgan bo‘lsa-da, Hindistondan yangi vizalar yo‘llari ochilmasligini qat’iy aytdi. Starmerning Hindistondagi tashrifi davomida biznes va madaniyat sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Bu tashrif ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Shuningdek, iqtisodiy va madaniy aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha yangi imkoniyatlar izlanmoqda.

Starmer отверг новые пути получения виз для индийских рабочих
Премьер-министр Великобритании сэр Киир Стармер во время своего визита в Индию высказался по вопросам виз. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он заявил, что новые пути получения виз для индийских рабочих и студентов открываться не будут. Стармер продвигает торговое соглашение, подписанное с Индией в июле.
Это соглашение позволит дешевле экспортировать британские автомобили и виски в Индию, а индийские ткани и ювелирные изделия — в Великобританию. Премьер-министр подчеркнул, что вопрос виз не является частью торгового соглашения.
Хотя он заявил о стремлении привлекать лучшие таланты, он категорически отметил, что новые пути виз из Индии открываться не будут. Во время визита Стармера в Индию особое внимание уделяется развитию сотрудничества в бизнесе и культуре.
Этот визит служит укреплению отношений между двумя странами. Также ищутся новые возможности для развития экономических и культурных связей.