AQSH prezidenti Donald Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni to‘xtatish bo‘yicha olib borilayotgan diplomatik muzokaralar kutilganidan murakkab kechayotganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
BBC News xabariga ko‘ra, Tramp bu fikrlarni Kanada bosh vaziri Mark Karni bilan uchrashuvda bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri olib borilayotgan suhbatlar o‘ylagandan ham qiyin kechmoqda.
Tramp bu jarayonni aql bovar qilmas darajada murakkab deb ta’rifladi va avvaliga uni oson yechim deb hisoblaganini aytdi. Shuningdek, Tramp G‘azo mintaqasidagi vaziyat bo‘yicha tinchlik kelishuviga yaqinlashilganini ham ta’kidladi.
U 29 sentyabr kuni Isroil va HAMAS o‘rtasidagi mojaroga oid o‘zining tinchlik rejasi loyihasini taqdim etgan edi. Rossiya va Ukraina urushini yakunlash Trampning saylovoldi dasturidagi muhim va’dalaridan biri hisoblanadi.
AQSH va Rossiya delegatsiyalari bir necha bor uchrashuvlar o‘tkazgan, prezidentlar ham shaxsan Alyaskada muloqot qilgan. Biroq hozirga qadar hatto vaqtinchalik otashkesim bo‘yicha ham kelishuvga erishilmagan.
Mutaxassislarning fikricha, jarayonning cho‘zilishi tomonlar o‘rtasidagi ishonchni tiklash, xavfsizlik kafolatlari, sanksiyalar va boshqa muhim masalalarni hal qilish zaruriyatiga bog‘liq. Shu bilan birga, Vashington va Moskva diplomatik aloqalarni davom ettirishga tayyor ekanligini bildirgan, bu esa muzokaralarning davom etishini anglatadi.

Трамп: Переговоры Россия-Украина проходят сложно
Президент США Дональд Трамп сообщил, что дипломатические переговоры по прекращению войны между Россией и Украиной проходят сложнее, чем ожидалось. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным BBC News, Трамп высказал это мнение на встрече с премьер-министром Канады Марком Карни. По его словам, прямые переговоры с президентом России Владимиром Путиным проходят сложнее, чем он предполагал.
Трамп охарактеризовал этот процесс как невероятно сложный и отметил, что изначально считал его простым решением. Также Трамп подчеркнул, что достигнут прогресс в мирных соглашениях по ситуации в Газе.
29 сентября он представил свой проект мирного плана по конфликту между Израилем и ХАМАС. Завершение войны между Россией и Украиной является одним из важных обещаний в предвыборной программе Трампа.
Делегации США и России несколько раз проводили встречи, президенты также лично общались на Аляске. Однако до сих пор не удалось достичь соглашения даже о временном прекращении огня.
По мнению экспертов, затягивание процесса связано с необходимостью восстановления доверия между сторонами, обеспечения гарантий безопасности, санкций и решения других важных вопросов. При этом Вашингтон и Москва заявили о готовности продолжать дипломатические контакты, что означает продолжение переговоров.