Endilikda mamlakatga kirish uchun berilgan barcha turdagi vizalar egalari muqaddas Makka va Madina shaharlarida Umra ibodatini ado etish huquqiga ega bo‘ladi. Bu haqda Saudiya axborot agentligi “Haj va Umra” vazirligi ma’lumotlariga tayangan holda xabar berdi.
Yangi qarorga ko‘ra, turistik, xizmat, mehnat, oilaviy, shaxsiy hamda tranzit (stopover) vizalari bilan kirgan fuqarolar ham Umra amallarini bajarish imkoniga ega bo‘ladi. Shu tariqa, ular Saudiyaga kirish paytidanoq ziyoratni amalga oshirishlari mumkin bo‘ladi.
Bu islohotlar Saudiya hukumati tomonidan so‘nggi yillarda ziyoratchilar uchun yaratilayotgan qulayliklar tizimining davomidir. Mamlakat “Nusuk Umrah” nomli zamonaviy raqamli platformani ishga tushirdi.
Ushbu platforma orqali ziyoratchilar mehmonxona, transport va boshqa ziyorat xizmatlarini onlayn tarzda buyurtma qilish imkoniga ega bo‘ladi. Hukumat vakillari ta’kidlaganidek, mazkur tashabbus nafaqat diniy ziyoratlarni yengillashtirish, balki mamlakatga tashrif buyuruvchi sayyohlar sonini oshirishga ham qaratilgan.
Bu esa Saudiya Arabistonining “Vision 2030” dasturida belgilangan turizm va diniy sohalarni rivojlantirish yo‘nalishlaridan biridir. Shuningdek, yangi tartibga ko‘ra, Umra amallarini bajarishni istagan har bir ziyoratchi “Nusuk” platformasi yoki rasmiy turoperator orqali oldindan ro‘yxatdan o‘tishi shart hisoblanadi.

В Саудовской Аравии все обладатели виз могут совершать умру
Правительство Саудовской Аравии объявило важную новость, касающуюся паломничества умра. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь все обладатели виз любого типа, выданных для въезда в страну, имеют право совершать умру в священных городах Мекка и Медина. Об этом сообщило информационное агентство Саудовской Аравии со ссылкой на данные Министерства хаджа и умры.
Согласно новому решению, граждане, въезжающие по туристическим, служебным, рабочим, семейным, личным и транзитным (стоповер) визам, также смогут совершать умру. Таким образом, они смогут совершать паломничество уже с момента въезда в Саудовскую Аравию.
Эти реформы являются продолжением системы удобств, создаваемых правительством Саудовской Аравии для паломников в последние годы. Страна запустила современную цифровую платформу под названием «Нусук Умра».
Через эту платформу паломники смогут онлайн заказывать гостиницы, транспорт и другие услуги, связанные с паломничеством. По словам представителей правительства, эта инициатива направлена не только на упрощение религиозных паломничеств, но и на увеличение числа туристов, посещающих страну.
Это одна из направлений развития туризма и религиозной сферы, предусмотренных программой Саудовской Аравии «Vision 2030». Кроме того, согласно новым правилам, каждый паломник, желающий совершить умру, обязан предварительно зарегистрироваться через платформу «Нусук» или официального туроператора.