Arxangelskda o‘zbekistonlik quruvchi halok bo‘ldi
Rossiyaning Arxangelsk shahrida qurilishda ishlayotgan 22 yoshli o‘zbekistonlik yigit baxtsiz hodisa oqibatida halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasining Sankt-Peterburg shahridagi Bosh konsulxonasi ma’lum qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, hodisa 2025 yilning 1-oktyabr kuni sodir bo‘lgan.
Surxondaryo viloyatida tug‘ilgan, 2003 yilda tavallud topgan N.S. “Koritsa” turarjoy majmuasida amalga oshirilayotgan qurilish ishlarida binoning beshinchi qavatidan tushib ketgan.
Natijada u og‘ir jarohatlar olib, voqea joyida vafot etgan. Bosh konsulxona Rossiya Tashqi ishlar vazirligining Arxangelsk viloyatidagi vakolatxonasiga rasmiy nota yuborganini bildirdi.
Hodisa yuzasidan hozirda tegishli organlar tomonidan huquqiy choralar ko‘rilmoqda. Arxangelsk shahri Solombal okrugi tergov bo‘limi jinoyat ishini Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 216-moddasi 2-qismi asosida — qurilish va boshqa ish jarayonlarida xavfsizlik qoidalarini buzish bilan bog‘liq holda qo‘zg‘atgan.
Tergov ishlari faol davom etmoqda. Sankt-Peterburgdagi Bosh konsulxona mazkur holatni nazoratga olganini va marhumning yaqinlariga zarur konsullik yordam ko‘rsatilayotganini ma’lum qildi.
Avvalroq ham shunga o‘xshash hodisa qayd etilgan edi. 23 yoshli o‘zbekistonlik fuqarosi Sankt-Peterburgda Rossiya Federatsiyasi Oliy sudi va sud departamenti qurilish maydonida baxtsiz hodisa sababli vafot etgani haqida xabar berilgan.
Bunday voqealar mehnat muhojirlarining xavfsizligi masalasining qanchalik dolzarb ekanligini yana bir bor ko‘rsatmoqda. Chet elda mehnat qilayotgan ishchilarning hayoti va sog‘ligini himoya qilish, shuningdek, ish beruvchilar va mas’ul tashkilotlarning xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya etishini ta’minlash muhim vazifa hisoblanadi.

В Архангельске погиб узбекский строитель
В российском городе Архангельск в результате несчастного случая погиб 22-летний узбекский строитель. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом также сообщило Генеральное консульство Республики Узбекистан в Санкт-Петербурге. По данным, инцидент произошёл 1 октября 2025 года.
Н.С., родившийся в Сурхандарьинской области в 2003 году, упал с пятого этажа жилого комплекса «Коритса» во время строительных работ.
В результате он получил тяжёлые травмы и скончался на месте происшествия. Генеральное консульство сообщило, что направило официальную ноту в представительство Министерства иностранных дел России в Архангельской области.
По факту происшествия в настоящее время соответствующими органами принимаются правовые меры. Следственный отдел Соломбальского района города Архангельска возбудил уголовное дело по части 2 статьи 216 Уголовного кодекса Российской Федерации — нарушение правил безопасности при строительстве и других работах.
Следственные действия продолжаются. Генеральное консульство в Санкт-Петербурге взяло данный случай под контроль и оказывает необходимую консульскую помощь близким погибшего.
Ранее уже фиксировались подобные случаи. Сообщалось о гибели 23-летнего гражданина Узбекистана на строительной площадке Верховного суда Российской Федерации и судебного департамента в Санкт-Петербурге в результате несчастного случая.
Подобные события вновь подчёркивают актуальность вопроса безопасности трудовых мигрантов. Защита жизни и здоровья работников, работающих за рубежом, а также строгое соблюдение работодателями и ответственными организациями правил безопасности являются важной задачей.