Ushbu maktab o‘z ta’lim dasturida sun’iy intellekt texnologiyalariga asoslanadi. Maktab yiliga 40 ming dollar miqdorida o‘qish haqqi belgilagan bo‘lsa-da, bu mablag‘ shaxsiylashtirilgan o‘quv yo‘li va yuqori natijalarga yo‘naltiriladi.
Darslar odatiy shaklda emas, o‘quvchilar matematika va tabiiy fanlarga kuniga ikki soat ajratadi. Qolgan vaqt davomida maxsus sun’iy intellekt tizimi o‘quvchilarning rivojlanishini doimiy kuzatib boradi.
Murabbiylar esa an’anaviy o‘qituvchilardan farqli o‘laroq, IT sohasidagi mutaxassislar bo‘lib, ular o‘quvchilarga yordam beradi, rag‘batlantiradi va yuzaga kelgan muammolarni birgalikda hal qiladi. Asosiy kurslar tugagach, o‘quvchilar amaliy mashg‘ulotlarda ishtirok etadi.
To‘rt soatlik seminarlar davomida biznes yuritish, Airbnb kabi platformalarda ko‘chmas mulkni boshqarish hamda investitsiya vositalarini samarali qo‘llash bo‘yicha ko‘nikmalar o‘rgatiladi. Hozirda maktab 16 ta kampusga ega.
2025-yil sentyabr oyida AQSH ta’lim vaziri Linda Makmaxon maktabga tashrif buyurgani ma’lum qilindi. Rahbariyatning ta’kidlashicha, Alpha o‘quvchilari standartlashtirilgan testlarda doim yuqori natijalarni ko‘rsatadi va eng yaxshi 1 foizlik guruhga kiradi.
Shu bilan birga, sun’iy intellektning ta’lim jarayonida qo‘llanilishi haqida turli fikrlar mavjud. Ba’zi pedagoglar bu texnologiyaning samaradorligi bo‘yicha ilmiy asoslar yetarli emasligini ta’kidlaydi, shuningdek, texnologiyalarga ortiqcha qaramlik xavotir uyg‘otadi.
Biroq, o‘quvchilar uchun shaxsiy tempda ta’lim olish, tezkor fikr-mulohaza va amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirish imkoniyati muhim afzallik sifatida qabul qilinmoqda. Xulosa qilib aytganda, Alpha maktabi Ostinda yangi avlod ta’lim modelini joriy etmoqda.
Narxi yuqori bo‘lsa-da, ta’lim sifati va samaradorligi bo‘yicha katta umidlar mavjud. Vaqt o‘tishi bilan bu model keng tarqaladimi yoki an’anaviy maktablar yetakchi bo‘lib qoladimi, shuni ko‘rsatadi.

В городе Остин открылась школа с искусственным интеллектом
Эта школа основывает свою образовательную программу на технологиях искусственного интеллекта. Несмотря на то, что плата за обучение составляет 40 тысяч долларов в год, эти средства направлены на персонализированный учебный путь и достижение высоких результатов.
Занятия проходят не в обычном формате: ученики уделяют два часа в день математике и естественным наукам. В остальное время специальная система искусственного интеллекта постоянно отслеживает развитие учащихся.
Наставники, в отличие от традиционных учителей, являются специалистами в области IT, они помогают ученикам, мотивируют их и совместно решают возникающие проблемы. После основных курсов учащиеся участвуют в практических занятиях.
Во время четырехчасовых семинаров обучают навыкам ведения бизнеса, управлению недвижимостью на платформах, таких как Airbnb, а также эффективному использованию инвестиционных инструментов. В настоящее время школа имеет 16 кампусов.
В сентябре 2025 года министр образования США Линда Макмахон посетила школу. По словам руководства, ученики Alpha постоянно показывают высокие результаты на стандартизированных тестах и входят в лучший 1% группы.
Вместе с тем, существуют разные мнения относительно применения искусственного интеллекта в образовательном процессе. Некоторые педагоги отмечают недостаток научных оснований эффективности этой технологии, а также выражают обеспокоенность чрезмерной зависимостью от технологий.
Однако для учеников возможность обучения в личном темпе, быстрая обратная связь и развитие практических навыков считаются важными преимуществами. В заключение, школа Alpha внедряет в Остине новую модель образования для нового поколения.
Несмотря на высокую стоимость, существуют большие надежды на качество и эффективность обучения. Со временем станет ясно, будет ли эта модель широко распространена или традиционные школы останутся лидерами.