Qozog‘istonda transport importiga yangi qoidalar joriy etiladi
Qo‘shni Qozog‘istonda 2025 yil 20 oktyabrdan boshlab transport vositalarini olib kirish tartibida jiddiy o‘zgarishlar joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy “Tengrinews” nashri xabariga ko‘ra, yangi qoidalarga asosan endilikda fuqarolar avval foydalanilgan ayrim turdagi texnika va avtobuslarni mamlakatga import qila olmaydi. Ushbu cheklovlar Yevrosiyo iqtisodiy komissiyasining 2025 yil 23 mayda qabul qilingan qarori asosida amalga oshirilmoqda.
Qarorda Qozog‘istonga avtomototransport vositalarini olib kirishni tartibga soluvchi 74 ta nizomga o‘zgartirishlar kiritilgan. Bu o‘zgarishlarning asosiy maqsadi ekologik xavfsizlikni ta’minlash, texnik standartlarni yangilash hamda transport tizimini rivojlantirishdir.
Sanoat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Muhammad Andakovning so‘zlariga ko‘ra, endilikda faqat yuridik shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlar maxsus sertifikatga ega bo‘lganda transport vositalarini olib kirish huquqiga ega bo‘ladi. Jismoniy shaxslar esa yengil avtomobillardan tashqari maxsus texnika va avtobuslarni import qila olmaydi.
Andakov ta’kidlaganidek, yangi cheklovlar yengil avtomobillar savdosiga ta’sir qilmaydi, fuqarolar shaxsiy avtomobillarni xorijdan olib kelishda davom etishi mumkin. Biroq avtobus va maxsus texnika uchun talablar sezilarli darajada kuchaytirilgan.
Ushbu qaror ayniqsa Rossiya va Armanistondan arzon narxda ikkinchi qo‘l avtomobillarni sotib olib keluvchi qozog‘istonliklar orasida turli munozaralarga sabab bo‘ldi. Chunki so‘nggi yillarda ko‘pchilik aynan shu davlatlardan mashina import qilardi, ammo ularning ba’zilari Qozog‘istonda rasmiy ro‘yxatdan o‘ta olmagan.
Mutaxassislar fikricha, yangi tartib yo‘l harakati xavfsizligini oshirish va atrof-muhitni ifloslanishdan himoya qilishga qaratilgan. Ular bu cheklovlarning dastlabki bosqichda qisqa muddatli noroziliklarni keltirib chiqarishi mumkinligini, ammo uzoq muddatda mamlakat yo‘llarida faqat xavfsiz va ekologik toza transport vositalari harakatlanishini ta’minlashini ta’kidlamoqda.
Shu bilan birga, ekspertlar yangi talablar mahalliy avtomobil bozorida narxlarning oshishiga sabab bo‘lishi mumkinligini aytmoqda. Rasmiylar esa buni avtotizimni innovatsion rivojlantirish bosqichi deb baholamoqda.
Xulosa qilib aytganda, Qozog‘iston hukumati tomonidan qabul qilingan ushbu qaror nafaqat import tartibini tubdan o‘zgartiradi, balki butun mintaqada ekologik va texnik standartlarni qayta ko‘rib chiqish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi. Bu esa transport sohasida sifat va xavfsizlik darajasini oshirishga xizmat qiladi.

В Казахстане вводятся новые правила импорта транспорта
В соседнем Казахстане с 20 октября 2025 года будут введены серьёзные изменения в порядке ввоза транспортных средств. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации местного издания «Tengrinews», согласно новым правилам граждане больше не смогут импортировать в страну некоторые виды бывшей в употреблении техники и автобусов. Эти ограничения реализуются на основе решения Евразийской экономической комиссии от 23 мая 2025 года.
В решении внесены изменения в 74 нормативных акта, регулирующих ввоз автотранспортных средств в Казахстан. Основная цель этих изменений — обеспечение экологической безопасности, обновление технических стандартов и развитие транспортной системы.
По словам заместителя председателя Комитета промышленности Мухаммада Андакова, теперь право ввоза транспортных средств будет иметь только юридические лица и индивидуальные предприниматели, обладающие специальным сертификатом. Физические лица, кроме легковых автомобилей, не смогут импортировать специальную технику и автобусы.
Как отметил Андаков, новые ограничения не повлияют на торговлю легковыми автомобилями, граждане смогут продолжать ввозить личные автомобили из-за рубежа. Однако требования к автобусам и специальной технике значительно ужесточены.
Это решение вызвало различные споры среди казахстанцев, которые приобретали подержанные автомобили по низким ценам из России и Армении. За последние годы многие именно из этих стран импортировали машины, однако некоторые из них не могли пройти официальную регистрацию в Казахстане.
По мнению экспертов, новый порядок направлен на повышение безопасности дорожного движения и защиту окружающей среды от загрязнения. Они подчеркивают, что эти ограничения могут вызвать краткосрочные протесты на начальном этапе, но в долгосрочной перспективе обеспечат движение на дорогах страны только безопасных и экологически чистых транспортных средств.
Вместе с тем эксперты отмечают, что новые требования могут привести к росту цен на местном автомобильном рынке. Официальные лица же оценивают это как этап инновационного развития автосистемы.
В заключение, принятое правительством Казахстана решение не только коренным образом изменит порядок импорта, но и создаст новые возможности для пересмотра экологических и технических стандартов во всём регионе. Это будет способствовать повышению качества и уровня безопасности в транспортной сфере.