Florida yong‘inida gumonlanuvchi hibsga olindi
Ushbu hibs 8 oktyabr kuni amalga oshirildi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Rinderknext Uber haydovchisi bo‘lib ishlagan va 1 yanvar kuni shaharning shimolidagi Pasifik-Palisayds sayyohlik yo‘lagida daraxtlarga yong‘in qo‘ygan.
Dastlab olov maydoni kichik bo‘lgan, ammo kuchli shamol ta’sirida olov tez tarqaldi. Yong‘in natijasida taxminan 93 kvadrat kilometr hudud zarar ko‘rdi.
Bu yong‘in Tinch okeani bo‘yidagi Malibu, Santa-Monika tog‘lari va atrofdagi hududlarga katta zarar yetkazdi. Hodisa oqibatida 12 kishi halok bo‘ldi, 6800 dan ortiq bino va inshootlar vayron bo‘ldi.
Hozirda qo‘shimcha tergov ishlari davom etmoqda. Rinderknextga nisbatan ayblovlar sudda ko‘rib chiqiladi va u gunohi isbotlanmaguncha aybsiz hisoblanadi.
Qutqaruv xizmatlari yong‘in xavfi yuqori bo‘lgan mavsumda aholiga ehtiyotkorlik bilan harakat qilishni tavsiya qilmoqda.

Подозреваемый в пожаре во Флориде задержан
По данным Министерства юстиции США, 29-летний Джонатан Риндеркнекст, проживающий во Флориде, был арестован по подозрению в умышленном поджоге крупного пожара в Лос-Анджелесе в январе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Арест был произведён 8 октября. Согласно данным следствия, Риндеркнекст работал водителем Uber и 1 января поджёг деревья на туристической тропе Пасифик-Палисейдс на севере города.
Изначально площадь пожара была небольшой, но из-за сильного ветра огонь быстро распространился. В результате пожара пострадала территория примерно в 93 квадратных километра.
Этот пожар нанёс значительный ущерб районам Малибу, горам Санта-Моника и окрестностям на побережье Тихого океана. В результате происшествия погибло 12 человек, было разрушено более 6800 зданий и сооружений.
В настоящее время продолжается дополнительное расследование. Обвинения против Риндеркнеста будут рассматриваться в суде, и он считается невиновным, пока его вина не доказана.