Alyaskada 40 ming yillik mikroorganizmlar tirildi
AQSHning Kolorado universiteti olimlari Alyaskadagi abadiy muzliklarda 40 ming yil davomida muzlab yotgan qadimgi mikroorganizmlarni uyg‘otishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadqiqot natijalari Wionews tomonidan e’lon qilindi. Olimlar muzlagan tuproq va muz namunalarini isitish orqali ilgari o‘lik deb hisoblangan mikroblarning tirilish belgilarini aniqlashdi.
Tadqiqot rahbari doktor Tristan Karo ta’kidlashicha, ushbu namunalar mutlaqo o‘lik emas. Namuna Alyaskaning Ferbenks shahri yaqinidagi “muzlik qabristoni” deb ataluvchi tunneldan olingan.
Bir necha oy davomida +3 dan +12 darajagacha bo‘lgan haroratda saqlanganda, mikroorganizmlar yo‘qotish qiyin bo‘lgan shilimshiq qatlam — bioplyonka hosil qilgan. Olimlarning fikricha, bu mikroorganizmlar odamlar uchun xavfli emas, ammo ular iqlim o‘zgarishini kuchaytiruvchi metan va karbonat angidrid moddalari chiqarishi mumkin.
Infeksiya sohasidagi mutaxassis Brigitta Evengord muzliklarda xavfli viruslar, jumladan kuydirgi va chechak viruslari ham bo‘lishi ehtimolini bildirgan. U abadiy muzliklarni “Pandora qutisi”ga o‘xshatgan.
Olimlar global isish natijasida muzliklarning erishi qadimgi viruslarning qayta faollashishi xavfini oshirayotganini ta’kidlashmoqda. Bu esa kelajakda inson salomatligi va atrof-muhit uchun yangi tahdidlar yuzaga kelishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Shuning uchun muzliklardagi virus va mikroorganizmlarni o‘rganish va nazorat qilish dolzarb masala hisoblanadi.

В Аляске были обнаружены микроорганизмы возрастом 40 тысяч лет
Ученые из Университета Колорадо в США смогли разбудить древние микроорганизмы, замороженные в вечной мерзлоте Аляски в течение 40 тысяч лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Результаты исследования были опубликованы Wionews. Ученые обнаружили признаки оживления микробов, ранее считавшихся мертвыми, путем нагревания образцов замороженной почвы и льда.
Руководитель исследования доктор Тристан Каро подчеркнул, что эти образцы вовсе не мертвы. Образец был взят из туннеля, называемого «кладбищем ледников», недалеко от города Фэрбенкс на Аляске.
При хранении в течение нескольких месяцев при температуре от +3 до +12 градусов микроорганизмы образовали биопленку — слой слизи, который трудно уничтожить. По мнению ученых, эти микроорганизмы не опасны для людей, однако они могут выделять метан и углекислый газ, усиливающие изменение климата.
Специалист в области инфекций Бригитта Эвенгорд высказала предположение, что в ледниках могут находиться опасные вирусы, включая вирусы оспы и оспы обезьян. Она сравнила вечную мерзлоту с «ящиком Пандоры».
Ученые подчеркивают, что таяние ледников из-за глобального потепления увеличивает риск повторной активации древних вирусов. Это может привести к появлению новых угроз для здоровья человека и окружающей среды в будущем.