Saudiya Arabistoni barcha vizalar bilan Umra ziyoratini ruxsat berdi
Saudiya Arabistoni Haj va Umra ishlari vazirligi mamlakatga kirish uchun amal qiluvchi istalgan turdagi viza egalari — jumladan, turistik, oilaviy, ishchi va tranzit vizalariga ega bo‘lganlar ham endilikda Umra ziyoratini ado etishlari mumkinligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror xorijiy fuqarolarga diniy marosimlarni soddalashtirish, ziyorat jarayonlarini qulaylashtirish va diniy turizmni rivojlantirish maqsadida qabul qilindi. Bu tashabbus Saudiya Arabistonining “Vision 2030” milliy strategiyasi doirasida amalga oshirilmoqda.
So‘nggi yillarda podshohlik Umra va Haj xizmatlarini raqamlashtirish, onlayn viza olish, mehmonxona bron qilish kabi xizmatlarni rivojlantirib, ziyoratchilar uchun yanada zamonaviy va qulay sharoitlar yaratmoqda. Bu esa ziyoratchilarga o‘z vaqtida va muammosiz xizmat ko‘rsatishni ta’minlaydi hamda diniy sayohatlarni yanada osonlashtiradi.
Saudiya Arabistoni tomonidan qabul qilingan ushbu yangi tartib diniy turizmning rivojlanishiga katta hissa qo‘shadi va mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘sini oshiradi. Shuningdek, bu imkoniyat xorijiy fuqarolarga o‘z diniy burchlarini bajarishda qulaylik yaratadi hamda Saudiya Arabistoniga bo‘lgan qiziqishni yanada oshiradi.
Umra ziyorati uchun vizalar turli maqsadlarda berilgan bo‘lsa-da, endilikda ularning barchasi ushbu muqaddas marosimda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu qaror Saudiya Arabistoni va butun dunyo musulmonlari o‘rtasidagi diniy aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Саудовская Аравия разрешила посещение Умры по всем видам виз
Министерство по делам хаджа и умры Саудовской Аравии объявило, что теперь обладатели любых действующих виз для въезда в страну — включая туристические, семейные, рабочие и транзитные визы — могут совершать паломничество Умра. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение принято с целью упрощения религиозных обрядов для иностранных граждан, облегчения процесса паломничества и развития религиозного туризма. Эта инициатива реализуется в рамках национальной стратегии Саудовской Аравии «Vision 2030».
В последние годы королевство развивает цифровизацию услуг по Умре и Хаджу, включая онлайн получение виз, бронирование гостиниц и другие сервисы, создавая более современные и удобные условия для паломников. Это обеспечивает своевременное и беспроблемное обслуживание паломников и упрощает религиозные путешествия.
Новый порядок, принятый Саудовской Аравией, внесет значительный вклад в развитие религиозного туризма и повысит международный авторитет страны. Кроме того, эта возможность создаст удобства для иностранных граждан в исполнении их религиозных обязанностей и увеличит интерес к Саудовской Аравии.
Несмотря на то, что визы для посещения Умры выдавались для различных целей, теперь все они дают возможность участвовать в этом священном обряде. Это решение способствует укреплению религиозных связей между Саудовской Аравией и мусульманами всего мира.