Qozog‘istonda yollanma askarga 5 yil jazo berildi
Olmaota shahri sudi Qozog‘iston fuqarosi Timur Praliyevni besh yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish hukmini chiqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Praliyev «Vagner» xususiy harbiy kompaniyasi orqali Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushida ishtirok etgan. Shuningdek, u Afrikaning Mali davlatida ham shu guruh tarkibida yollanma askar sifatida xizmat qilgan.
Sud materiallarida aytilishicha, Praliyev 2022-yil kuzida Rossiya tomonidan verbovka qilingan va o‘sha yil noyabridan boshlab Ukrainadagi janglarda qatnashgan. U aloqa mutaxassisi sifatida xizmat qilgan, Baxmut uchun bo‘lgan janglarda ishtirok etgan va Rossiya hududida bir necha medallar bilan taqdirlangan.
2023-yilda esa u Qozog‘iston fuqaroligini saqlagan holda Rossiya pasportini ham olgan. Jurnalistlar ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda Praliyev «Vagner» faoliyati doirasida Maliga yuborilgan.
Bu holat Yevgeniy Prigojin isyonidan so‘ng guruhning Kremlga sodiq qismi Afrikaga ko‘chirilishi bilan bog‘liq. Ular Malida 2025-yil iyunigacha xizmat qilgan.
Sud qarorida Timur Praliyev Qozog‘istonda xorijiy qurolli mojarolarda ishtirok etganlikda aybdor deb topildi va eng kam jazo sifatida besh yilga ozodlikdan mahrum qilindi. Qozog‘iston Jinoyat kodeksining 172-moddasi bunday holatlarda qo‘llaniladi.
Yollanma shaxslar to‘g‘ridan to‘g‘ri Rossiya Jinoyat kodeksining 170-moddasi bo‘yicha javobgarlikka tortilishi mumkinligi ko‘rsatilgan, ammo Qozog‘istonda bu norma hali amalda qo‘llanilmagan. Mazkur ish Qozog‘iston rasmiylarining fuqarolarining xorijiy harbiy tuzilmalar safida xizmat qilishiga nisbatan qat’iy pozitsiyasini yana bir bor tasdiqladi.
Bu holat davlat xavfsizligi va qonun ustuvorligini ta’minlash borasidagi muhim choralar sifatida baholanmoqda. Shuningdek, sud qarori mamlakatda qonunbuzarliklarga qarshi kurashish va mamlakat fuqarolarining huquqiy javobgarligini oshirishga qaratilganligini ko‘rsatadi.

В Казахстане наёмному солдату дали 5 лет заключения
Суд города Алматы вынес приговор гражданину Казахстана Тимуру Пралиеву о лишении свободы на пять лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, Пралиев участвовал в войне России против Украины через частную военную компанию «Вагнер». Также он служил наемником в составе этой группы в африканском государстве Мали.
В материалах суда говорится, что Пралиев был завербован Россией осенью 2022 года и с ноября того же года участвовал в боях на Украине. Он служил специалистом по связи, участвовал в боях за Бахмут и был награжден несколькими медалями на территории России.
В 2023 году он получил российский паспорт, сохранив при этом гражданство Казахстана. По данным журналистов, в 2024 году Пралиев был направлен в Мали в рамках деятельности «Вагнера».
Этот случай связан с тем, что после восстания Евгения Пригожина лояльная Кремлю часть группы была переведена в Африку. Они служили в Мали до июня 2025 года.
В решении суда Тимур Пралиев признан виновным в участии в иностранных вооруженных конфликтах в Казахстане и приговорен к пяти годам лишения свободы как минимальному наказанию. В таких случаях применяется статья 172 Уголовного кодекса Казахстана.
Указывается, что наемные лица могут нести ответственность по статье 170 Уголовного кодекса России, однако в Казахстане эта норма пока не применяется на практике. Данное дело вновь подтвердило жесткую позицию казахстанских властей по отношению к службе своих граждан в иностранных военных формированиях.
Этот случай рассматривается как важная мера по обеспечению государственной безопасности и верховенства закона. Также решение суда демонстрирует направленность на борьбу с правонарушениями и повышение правовой ответственности граждан страны.