Rossiya va Tojikistonda rus tili rivojlanmoqda
Rossiya va Tojikiston o‘rtasidagi strategik hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
9 oktyabr kuni Moskvada o‘tkazilgan muzokaralar yakunida Rossiya prezidenti Vladimir Putin Tojikiston rahbari Imomali Rahmonga mamlakatda rus tiliga ko‘rsatilayotgan katta e’tibor va qo‘llab-quvvatlash uchun samimiy minnatdorchilik bildirdi. Putin so‘zlaricha, Tojikistonda rus tili millatlararo muloqot tili sifatida konstitutsiyaviy maqomga ega bo‘lib, bu masalaga respublika prezidenti alohida e’tibor qaratmoqda.
Bugungi kunda Dushanbe va boshqa shaharlarida beshta rus tilidagi ta’lim dasturi asosida faoliyat yuritayotgan maktablar mavjud bo‘lib, ularda taxminan 5700 nafar bola Rossiya ta’lim standartlari bo‘yicha ta’lim olmoqda. Bundan tashqari, “Chet elda rus o‘qituvchisi” dasturi doirasida o‘tgan yil davomida Tojikistonga yuzdan ortiq pedagog yuborilgan.
Ushbu mutaxassislar mahalliy o‘qituvchilar bilan birgalikda ta’lim sifatini yaxshilash va rus tilini chuqur o‘qitishga hissa qo‘shmoqda. Rus tiliga bo‘lgan qiziqish oliy ta’lim muassasalarida ham ortib bormoqda.
Hozirda Tojikistondagi Rossiya universitetlari filiallari, Rossiya-Tojikiston slavyan universiteti hamda Rossiyadagi oliygohlarda taxminan 35 ming talaba tahsil olmoqda. Putin ta’kidlaganidek, Tojikiston MDH davlatlari orasida Rossiyadan eng ko‘p stipendiya oluvchi mamlakatlardan biri hisoblanadi.
Har yili Tojikiston yoshlari uchun mingta davlat granti ajratiladi, bu esa mintaqadagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biridir. Rossiyaning ta’lim sohasidagi ko‘magi bundan tashqari ham davom etmoqda.
Dushanbeda iqtidorli bolalar uchun xalqaro ta’lim markazi barpo etilmoqda. Shuningdek, Rossiyaning ko‘magi bilan mashhur shoir Vladimir Mayakovskiy nomidagi davlat rus drama teatrining yangi binosi qurilmoqda.
Ekspertlar fikricha, bunday tashabbuslar ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy va ta’limiy aloqalarni yanada mustahkamlaydi. Tojikistonda rus tilining mavqeini saqlab qolish nafaqat ta’lim sohasida, balki iqtisodiy va insonlararo hamkorlikda ham muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Shu tariqa, Moskvadagi uchrashuv nafaqat siyosiy, balki madaniy do‘stlik ramzi sifatida tarixda o‘z o‘rnini topadi.

Россия и Таджикистане развивается русский язык
Стратегическое сотрудничество между Россией и Таджикистаном выходит на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
9 октября по итогам переговоров в Москве президент России Владимир Путин выразил искреннюю благодарность лидеру Таджикистана Имомали Рахмону за большое внимание и поддержку, оказываемые русскому языку в стране. По словам Путина, в Таджикистане русский язык имеет конституционный статус языка межнационального общения, и этому вопросу президент республики уделяет особое внимание.
В настоящее время в Душанбе и других городах работают школы, функционирующие на основе пяти образовательных программ на русском языке, в которых обучаются около 5700 детей по российским образовательным стандартам. Кроме того, в рамках программы «Русский учитель за рубежом» в прошлом году в Таджикистан было направлено более ста педагогов.
Эти специалисты совместно с местными учителями способствуют повышению качества образования и углубленному изучению русского языка. Интерес к русскому языку также растет в высших учебных заведениях.
В настоящее время филиалы российских университетов в Таджикистане, Российско-Таджикский славянский университет, а также вузы России обучают около 35 тысяч студентов. Как отметил Путин, Таджикистан является одной из стран СНГ, получающих наибольшее количество стипендий из России.
Ежегодно для молодежи Таджикистана выделяется тысяча государственных грантов, что является одним из самых высоких показателей в регионе. Российская помощь в сфере образования продолжается и далее.
В Душанбе создается международный образовательный центр для одаренных детей. Также при поддержке России строится новое здание государственного русского драматического театра имени знаменитого поэта Владимира Маяковского.
По мнению экспертов, подобные инициативы еще больше укрепляют культурные и образовательные связи между двумя странами. Сохранение статуса русского языка в Таджикистане имеет важное значение не только в сфере образования, но и в экономическом и межличностном сотрудничестве.
Таким образом, встреча в Москве войдет в историю не только как политический, но и как символ культурной дружбы.