Ushbu hujjat partiyaning rasmiy sayti orqali e’lon qilindi. Qonun loyihasi Deputatlar palatasiga “Kamsitishga qarshi” nomi bilan kiritilgan.
Unda davlat muassasalari, maktablar va universitetlar kabi jamoat joylarida burqa, niqob va paranji kiyishni taqiqlash taklif etilgan. Shuningdek, masjidlarni moliyalashtirishda shaffoflikni ta’minlash va majburiy nikoh uchun qattiqroq jazo belgilash ko‘zda tutilgan.
Loyihaga ko‘ra, taqiqni buzganlarga 300 dan 3000 yevrogacha jarima solinishi mumkin. Yanvar oyida Meloni koalitsiyasidagi “Liga” partiyasi ham shunga o‘xshash qonun taklif qilgan, ammo uning qamrovi torroq edi.
Hozirda “Liga” loyihasi parlament qo‘mitasida ko‘rib chiqilmoqda, biroq u “Italiya birodarlari” partiyasining taklifi bilan birlashtiriladimi, aniq emas. Parlamentda o‘ng partiyalar ko‘pchilik bo‘lgani sababli qonun loyihasining qabul qilinishi ehtimoli yuqori hisoblanmoqda.

В Италии запрещён ношение бурки в общественных местах
В Италии партия «Братья Италии» во главе с премьер-министром Джорджией Мелони представила в парламент законопроект, направленный на запрет ношения бурки, никаба и паранджи в общественных местах, а также на усиление контроля за финансированием мечетей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ был опубликован на официальном сайте партии. Законопроект внесён в Палату депутатов под названием «Против дискриминации».
В нём предлагается запретить ношение бурки, никаба и паранджи в государственных учреждениях, школах и университетах, а также обеспечить прозрачность финансирования мечетей и ужесточить наказание за принудительные браки.
Согласно проекту, нарушителям запрета может грозить штраф от 300 до 3000 евро. В январе партия «Лига» из коалиции Мелони также предложила похожий закон, но его охват был уже.
В настоящее время проект «Лиги» рассматривается парламентским комитетом, однако неясно, будет ли он объединён с предложением партии «Братья Италии». Поскольку в парламенте большинство составляют правые партии, вероятность принятия законопроекта высока.