Laslo Krasnaxorkai adabiyot bo‘yicha Nobel mukofotini oldi
Vengriyalik mashhur yozuvchi Laslo Krasnaxorkai adabiyot bo‘yicha Nobel mukofotiga sazovor bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nobel qo‘mitasi uni “qiyomat dahshati sharoitida san’atning qudratini yana bir bor isbotlagan ishonchli va teran ijodi uchun” mukofotlashini ma’lum qildi. Komita Krasnaxorkaini “Kafka va Tomas Bernxard davridan qolgan Markaziy Yevropa an’analariga mansub buyuk epik yozuvchi” deb ta’rifladi.
Laslo Krasnaxorkai 1985 yilda nashr etilgan “Shaytanat tangosi” romani orqali keng e’tirofga sazovor bo‘lgan. Uning boshqa mashhur asarlari orasida “Qarshilik g‘amginligi” va “Urush va urush” romanlari ham mavjud.
Ushbu asarlar yozuvchining o‘ziga xos uslubi va chuqur mazmuni bilan ajralib turadi. Shuningdek, eslatib o‘tish joizki, 2024 yilgi adabiyot bo‘yicha Nobel mukofoti janubiy koreyalik yozuvchi Xan Kangga berilgan edi.
Laslo Krasnaxorkaiga berilgan mukofot esa uning san’atdagi o‘rni va ijodiy yutuqlarini yana bir bor tasdiqladi. Bu mukofot adabiyot sohasidagi eng nufuzli e’tiroflardan biri hisoblanadi.

Ласло Краснахоркай получил Нобелевскую премию по литературе
Известный венгерский писатель Ласло Краснахоркай удостоен Нобелевской премии по литературе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Нобелевский комитет объявил, что награждает его «за надежное и глубокое творчество, которое вновь доказало силу искусства в условиях апокалиптического ужаса». Комитет охарактеризовал Краснахоркая как «великого эпического писателя, принадлежащего к традициям Центральной Европы, сохранившимся со времен Кафки и Томаса Бернхарда».
Ласло Краснахоркай получил широкое признание благодаря роману «Танец империи дьявола», опубликованному в 1985 году. Среди его других известных произведений — романы «Грусть сопротивления» и «Война и война».
Эти произведения выделяются уникальным стилем писателя и глубоким содержанием. Также стоит отметить, что Нобелевская премия по литературе 2024 года была присуждена южнокорейскому писателю Хан Кану.
Награда, присужденная Ласло Краснахоркаю, вновь подтвердила его место в искусстве и творческие достижения. Эта премия считается одним из самых престижных признаний в области литературы.