Rossiya Tojikistonga 800 ming darslik yuboradi
Rossiya Tojikiston ta’lim tizimini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 800 ming darslik yubormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya ta’lim vaziri Sergey Kravsov ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Tojikiston ta’lim vaziri Xomid Xoshimzodaga 800 ming rus tilidagi darsliklarni yetkazib berish sertifikati topshirilgan.
Hozirda Tojikistonda Rossiya mablag‘lari hisobidan qurilgan beshta maktab faoliyat yuritmoqda. Ushbu maktablarda dars jarayoni Rossiya ta’lim standartlariga muvofiq va rus tilida olib boriladi.
Shuningdek, bu maktablarda ishlayotgan o‘qituvchilarning maoshi ham Rossiya hukumati tomonidan moliyalashtiriladi. Ushbu tashabbus Moskva va Dushanbe o‘rtasidagi ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Bu hamkorlik ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va madaniy aloqalarni rivojlantirishga yordam beradi. Shu bilan birga, Tojikiston yoshlariga sifatli ta’lim olish imkoniyatlari kengaytirilmoqda.
Rossiyaning bu yordami mamlakat ta’lim tizimining rivojlanishiga katta hissa qo‘shadi. Ta’lim sohasidagi bunday loyihalar ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega.

Россия отправит в Таджикистан 800 тысяч учебников
Россия отправляет Таджикистану 800 тысяч учебников в поддержку системы образования страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил министр образования России Сергей Кравцов. По его словам, министру образования Таджикистана Хомиду Хошимзоде был вручен сертификат на поставку 800 тысяч учебников на русском языке.
В настоящее время в Таджикистане работают пять школ, построенных на средства России. В этих школах учебный процесс ведется в соответствии с российскими образовательными стандартами и на русском языке.
Кроме того, заработная плата учителей, работающих в этих школах, финансируется правительством России. Эта инициатива способствует дальнейшему укреплению сотрудничества в сфере образования между Москвой и Душанбе.
Это сотрудничество помогает развивать дружбу и культурные связи между двумя странами. Кроме того, расширяются возможности таджикской молодежи для получения качественного образования.
Эта помощь России вносит значительный вклад в развитие системы образования страны. Подобные проекты в сфере образования имеют важное значение для укрепления связей между двумя государствами.