Tramp boshchiligida Isroil va Hamas o‘t ochishni to‘xtatdi
AQSh prezidenti Donald Tramp Isroil va Hamas o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishilganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muzokaralar Misrda o‘tkazilgan bo‘lib, tomonlar Trampning 20 banddan iborat tinchlik rejasining birinchi qismiga rozilik bildirgan. Rejaga muvofiq, Isroil armiyasi G‘azoning yarmiga yaqin hududdan chekinadi.
Hamas 20 nafar garovni ozod qiladi, Isroil esa 250 nafar falastinlik mahbusni ozod etadi. Shuningdek, G‘azoga gumanitar yordam yuk mashinalari orqali yetkaziladi.
Kelgusida G‘azo qurolsizlantirilishi va vaqtincha falastinlik mutaxassislar tomonidan boshqarilishi ko‘zda tutilgan. Ushbu jarayon Donald Tramp rahbarligidagi kengash tomonidan nazorat qilinadi.

Трамп под руководством Израиль и Хамас прекратили огонь
Президент США Дональд Трамп объявил о достижении предварительного соглашения о прекращении огня между Израилем и Хамасом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Переговоры проходили в Египте, и стороны согласились с первой частью мирного плана Трампа, состоящего из 20 пунктов. Согласно плану, армия Израиля отступит с территории, близкой к половине сектора Газа.
Хамас освободит 20 заложников, Израиль — 250 палестинских заключённых. Также гуманитарная помощь будет доставлена в Газу грузовиками.
В дальнейшем планируется разоружение Газы и временное управление сектором палестинскими специалистами. Этот процесс будет контролироваться советом под руководством Дональда Трампа.
Однако по некоторым вопросам между сторонами существуют разногласия. Хамас не согласен с разоружением, а Израиль не желает участия Палестинской администрации.
Тем не менее, данное соглашение рассматривается как важный шаг к миру. Этот процесс является значимым усилием, направленным на улучшение ситуации в регионе.