Kolumbiya prezidenti Gustavo Petro Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan bombardimon qilingan qayiqning Kolumbiyaga mansub ekanligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu qayiqda Kolumbiya fuqarolari bor edi. Biroq Oq Uy bu ayblovni asosiz deb atadi.
So‘nggi haftalarda AQSh Karib dengizida to‘rtta qayiqni nishonga olib, 21 kishi halok bo‘ldi. Amerika tomoni bunday harakatlarni giyohvand moddalar tashuvchi kemalarga qarshi yo‘naltirilganini ta’kidlamoqda, ammo halok bo‘lganlarning kimligi haqida aniq ma’lumot berilmagan.
Petro bu voqeani Karib dengizida yangi urush boshlanganining belgisi sifatida baholadi va xalqaro hamjamiyatni bunday harakatlarni to‘xtatishga chaqirdi. Shu bilan birga, AQSh hukumati prezident Petrodan bayonotini qaytarib olishni so‘radi.
Shunga qaramay, ikki davlat xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni davom ettirmoqda. Bu voqea mintaqadagi siyosiy vaziyatning murakkablashayotganini ko‘rsatadi va xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida turibdi.

Президент Колумбии раскритиковал бомбардировку США
Президент Колумбии Густаво Петро заявил, что лодка, подвергшаяся бомбардировке Соединёнными Штатами, принадлежала Колумбии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, на этой лодке находились граждане Колумбии. Однако Белый дом назвал эти обвинения необоснованными.
За последние недели США нанесли удары по четырём лодкам в Карибском море, в результате чего погибло 21 человек. Американская сторона утверждает, что такие действия направлены против судов, перевозящих наркотики, однако точной информации о погибших не предоставлено.
Петро оценил этот инцидент как признак начала новой войны в Карибском море и призвал международное сообщество остановить такие действия. В то же время правительство США потребовало от президента Петро отозвать своё заявление.
Тем не менее, две страны продолжают сотрудничество в области безопасности. Этот инцидент показывает усложнение политической ситуации в регионе и находится в центре внимания международного сообщества.